یکشنبه , ۲۴ اسفند ۱۳۹۳
خانه » جذاب ترین ها » گربه شنی
گربه شنی

گربه شنی

آشنایی با گربه شنی
گربه شنی به گروه گربه های کوچک که شامل سیاه گوش Lynx کوگار می باشد، تعلق دارد . پوشش طرحدار بدن او استتار خوبی در زمینه محیط زندگی، ( مثل جنگل و سنگ ریزه های روی تپه های شنی که نتیجه خرد شدن صخره ها می باشد )، برای او ایجاد می کند و او را قادر می سازد بدون آنکه شناخته شود به آرامی به شکارش نزدیک شود .

حواس بسیار قوی گربه های شنی آنها را جزو بهترین مؤثرترین پستانداران شکارچی کرده است . آنها قدرت شنیدن بسیار دقیق دارند و این به دلیل داشتن گوشهای بزرگ است که، آنها را قادر می سازد در هنگام نزدیک شدن، تعقیب کردن و حمله به شکار فاصله ها را بسیار دقیق محاسبه کنند .

گربه شنی

رنگ بدن گربه شنی
در آسیا از قهوه ای طلایی تا قرمز و قهوه ای مایل به خاکستری متغیر است . با این حال در بعضی مناطق پراکندگی اش نمونه هایی با طرح خالدار و رگه دار نیز یافته می شود . غیر از این شکل کاملا سیاه آن نیز کمیاب نیست . تقریبا تمام گربه های شنی آسیا روی صورتشان علائمی از خطوط سیاه و سفید دارند .

موهایش متراکم و زبر است و طولی متوسط دارد . سطح زیرین دمش سفید است و گمان می شود از آن برای علامت دادن استفاده می کند . نرها معمولا از ماده ها درشت ترند . گربه شنی آسیا در مناطق کویری و گاهی مناطق صخره ای با چشم اندازهای باز به سر می برد .

ماده ها در هر چرخه ۳۹ روزه ۶ روز فحل (دوره فحلی یا دوره پذیرش مدت زمانی است که در آن پستانداری ماده آماده باروری است و به دنبال شریکی برای زادآوری می‌گردد) می شوند .
آبستنی ۹۵ روز طول می کشد و پس از آن در حفره تنه درختان، شکاف میان سنگ ها یا سوراخ های درون زمین یک یا دو توله به دنیا می آورند که در هنگام تولد ۲۵۰ گرم وزن دارند . وزن بچه گربه ها ظرف سه هفته دوبرابر و تا هفته ششم سه برابر می شود .

از قرار معلوم هیچ فصل خاصی برای تولیدمثل گربه شنی وجود ندارد و چنانچه بچه ها به هر دلیلی از بین بروند طی چهار ماه دوباره جانشین می شوند . گربه شنی نر در پرورش بچه ها نقش فعالی دارد . ماده ها در ۱.۵ تا ۲سالگی و نرها در ۲سالگی به بلوغ می رسند . درباره رفتار این گربه اطلاعات ناچیزی در دست است .

گربه شنی عمدتا شبگرد است و با آنکه روی زمین فعالیت می کند اما به خوبی می تواند از درخت بالا رود . گربه شنی فوق العاده درنده خو است اما در اسارت معلوم شده که این گربه بسیار رام و سربه راه است . در اسارت تا ۱۸ سال عمر می کند اما طول عمر آن در طبیعت معلوم نیست . رژیم غذایی آن از خرگوش وحشی، پرندگان، مارمولک و جانوران کوچک تشکیل می شود . گزارش شده که گوسفند، بز و گوساله بوفالو را نیز شکار می کند .

البته طعمه های بزرگتر را اغلب جفتی شکار می کنند . تخریب زیستگاه در بیشتر گستره پراکندگی گربه شنی آسیا موجب افت جمعیتی آن شده است . به خاطر پوست، گوشت و استخوان هایش شکار و خرید و فروش می شود . نزدیک به ۲۰ گونه در باغ وحش های جهان نگهداری می شوند .

گربه شنی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>