دوشنبه , ۲۵ اسفند ۱۳۹۳
خانه » دانستنی ها » تنفس پوستی موش ها
تنفس پوستی موش ها

تنفس پوستی موش ها

پژوهشگران آمریکایی در تحقیقات شگفت انگیز خود کشف کردند که موش ها نیز همانند دوزیستان می توانند از راه پوست اکسیژن را جذب کنند .

به گزارش مهر، تیم تحقیقاتی رندل جانسون از دانشگاه کالیفرنیا در ساندیگو به کشف شگفت انگیزی در خصوص پدیده ای در موش ها دست یافتند که از آن به عنوان حس ششم موش ها یاد کرده اند .

این دانشمندان که نتایج تحقیقات خود را در تازه ترین مجله Cell منتشر کرده اند، دریافتند که موش ها همانند دوزیستان می توانند میزان اکسیژن حاضر در محیط را از طریق سطح بدن خود درک کنند .

این کشف شگفت انگیز می تواند در مبارزه با کم خونی و تمام آسیب های خونی دیگری که گلبول های قرمز در آن نقش دارند، راههای جدیدی بگشاید .

به گفته این محققان، به نظر می رسد در این پستانداران پوست نقش مهمی در درک سطح اکسیژن حاضر در اتمسفر دارد و در نتیجه می تواند در تحریک کلیه ها در تولید اریتروپویتین نقش کلیدی ایفا کند . اریتروپویتین، هورمونی است که در تولید گلبول های قرمز مشارکت دارد .

در میان مهره داران، دوزیستان تنها حیواناتی هستند که توانایی جذب اکسیژن از راه پوست را دارند .
اکنون این دانشمندان با این کشف نشان دادند که حتی موش ها نیز از این توانایی برخوردارند .

موش

درحقیقت در سطح بدن این پستانداران کوچک همانند پوست قورباغه ها کانال های یونی برای تبادل اکسیژن وجود دارد . این کانال ها شباهت بسیاری به کانال هایی دارند که در ریه های پستانداران دیده می شود .

این محققان در خصوص نتایج شگفت انگیز این کشف اظهار داشتند : تاکنون هیچ کس تصور نمی کرد که این کانال ها می توانند روی پوست یک گونه پستاندار وجود داشته باشد .

این دانشمندان موشهایی ایجاد کردند که در سطح پوستی توانایی تولید یک پروتئین ویژه با عنوان Hif-1a را نداشتند . این پروتئین به طور طبیعی در شرایط کمبود اکسیژن تولید می شود . این موش ها به مدت چند ساعت در اتاقی با درصد پایین اکسیژن نگه داشته شدند .

در این آزمایش مشاهده شد که موشهای فاقد Hif-1a هیچ نوع افزایش اریتروپویتین و در نتیجه تغییر در تعداد گلبولهای قرمز را نشان نداند . این درحالی بود که در موشهای کنترل، میزان اریتروپویتین در حدود ۳۰ برابر افزایش یافت .

این دانشمندان توضیح دادند : تحقیقات ما نشان می دهد که امکان افزایش تعداد گلبول های قرمز به راحتی و از طریق جریان خونی که از سطح بدن عبور می کند میسر است . اگر این اتفاق در انسان هم روی دهد می توان به راههای جدیدی در درمان کم خونی رسید اما تاکنون در این خصوص به نتایجی نرسیده ایم .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>