یکشنبه , ۲۴ اسفند ۱۳۹۳
خانه » جذاب ترین ها » درنای طناز
درنای طناز

درنای طناز

درباره درنای طناز

درباره درنای طناز چه می دانید ؟
نام علمی : Grus Virgo
نام انگلیسی : Demoiselle Crane
نام فارسی : درنای طناز ( درنای کوچک )

مشخصات ظاهری درنای طناز :

این پرنده ۹۵ سانتیمتر طول دارد و در حال ایستاده، به وضوح از درنای معمولی کوچکتر و در پرواز تا حدودی شبیه آن است . با این تفاوت که سیاهی روی سر و گلویش تا سینه امتداد دارد و مشخص است .
پرنده بالغ به رنگ خاکستری با سرو سینه ی سیاه، که پرهای آن تا پایین سینه آویزان است، دیده می شود . همچنین در پشت چشمانش نوار سفید پهنی نمایان است که پرهای آن تا پشت سر آویزان است و شاهپرهای اولیه و ثانویه ی بال سیاه و پاها تیره رنگ دیده می شود . پر و بال نابالغ تقریبا شبیه پر و بال بالغ است، با این تفاوت که درحالت کلی قهوه ای و سیاه کمرنگ با پرهای کوتاه پیش گردن و سینه دیده می شود .

درنای طناز

صدا : صدای این پرنده شبیه درنای معمولی، اما اندکی بلندتر شنیده می شود .
زیستگاه : این پرنده در مناطق آبی، دشت های بوته زار، کشتزارهای و حاشیه ی دریاچه های به سر می برد . در ایران مهاجر بوده و به ندرت دیده می شود .

حفاظت : این پرنده در زمره ی پرندگان حمایت شده است، بنابراین علاوه بر بررسی جمعیت و پراکندگی آن ، باید اقدامات ویژه جهت جلوگیری از هر گونه شکار و تخریب زیستگاه هایش به منظور حفاظت از آن انجام گیرد .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>