سه شنبه , ۲۶ اسفند ۱۳۹۳
خانه » دانستنی ها » پادشاه حافظه در قلمرو حیوانات
پادشاه حافظه در قلمرو حیوانات

پادشاه حافظه در قلمرو حیوانات

دلفین ها

محققان دانشگاه شیکاگو در پژوهش جدیدی نشان داده اند که حافظه اجتماعی دلفین ها می تواند تا پایان عمر باقیمانده و اینکه این حیوانات از طولانی ترین حافظه در میان موجودات غیر انسان برخوردارند .

دلفین ها می توانند سوت همراهان قدیمی خود را پس از ۲۰ سال جدایی به یاد بیاورند که یک شاهکار حافظه قالب توجه است . این امر نشان دهنده برخورداری دلفین ها از سطحی از پیچیدگی شناختی بوده که تنها با چند گونه محدود دیگر از جمله انسان، شامپانزه و فیل ها قابل مقایسه است .

به گفته محققان، حافظه اجتماعی این موجودات ممکن است حتی از قابلیت شناسایی چهره در انسان ها نیز طولانی تر باشد چرا که چهره انسان با گذر زمان تغییر کرده اما سوت نشانگر یک دلفین خاص برای دهه های بسیار ثابت باقی می ماند .

دلفین ها

محققان داده ها را از ۵۳ دلفین پوزه بطری در شش تاسیسات جمع آوری کردند و این تاسیسات بخشی از یک کنسرسیوم اصلاح نژاد هستند که دلفین ها را بطور چرخشی نگهداری کرده و سوابق حیواناتی که با هم زیسته را تا چند دهه قبل ثبت کرده اند .

به گفته آنها، این پژوهش تنها بر روی دلفین ها اسیر قابل اجرا بوده چرا که تنها از این طریق می توان سوابق آشنایی نمونه های آزمایش با یکدیگر را بدست آورد . در این آزمایش ها، دلفین ها پس از شنیدن سوت آشنا از بلندگو به سمت آن کشیده شده و با سوت زدن قصد داشتند دوباره آن را به صدا دربیاورند .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>