یکشنبه , ۲۴ اسفند ۱۳۹۳
خانه » پرندگان » طیور زینتی » بیماری کلامیدیوز Chlamydiosis مرغ مینا
بیماری کلامیدیوز Chlamydiosis مرغ مینا

بیماری کلامیدیوز Chlamydiosis مرغ مینا

بیماری عفونی حاد یا مزمنی است که بسیاری از پرندگان و از جمله مرغ مینا را مبتلا می سازد و با نشانه هایی نظیر : کز کردن، بی اشتهایی، شعف، کاهش وزن، ترشحات بینی، مشکلات تنفسی، اسهال زرد متمایل به سبز، عدم تعادل و تورم ملتحمه چشم به صورت یک یا دوطرفی ظاهر می شود . بیماری کلامیدیوز در پرندگان خانواده طوطی سانان « پستیاکوز » (Psittacosis) و در سایر خانواده های پرندگان « اورنیتوز » (Ornithosis) نامیده می شود .

این بیماری جز. بیماری های مشترک انسان و پرندگان بوده و می تواند از پرنده بیمار به انسان منتقل شده و باعث بروز بیماری در انسان گردد . عامل مسبب بیماری « کلامیدیا پستاسی » (Chlamydia psittaci) می باشد . کلامیدیا ارتباط نزدیکی با ریکتزیا دارد . کلامیدیا پستاسی می تواند در تخم مرغ جنین دار، کشت سلولی، موش و خوکچه هندی رشد کند . کلامیدیا درون سلول های متعددی از جمله ماکروفاژها « گنجیدگی داخل سیتوپلاسمی » تولید می کند که می توان آن را در گسترش ها یا مقاطع بافتی رنگ آمیزی شده ملاحظه کرد .

کلامیدیا به تتراسایکلین ها بسیار حساس اند . این ارگانیسم اجباراً داخل سلول رشد می کند و نمی تواند روی محیط های مصنوعی رشد کند . عفونت با سایر عوامل بیماری زا، خصوصاً سالمونلا موجب افزایش قدرت بیماری زایی کلامیدیا پستاسی می شود . پرندگان جوان حساسیت بیشتری دارند . تراکم جمعیت یا سایر شرایط نامساعد محیطی و استرس حمل و نقل، مسابقه و دستکاری پرنده موجب افزایش شدت بیماری می گردد عامل بیماری زا از طریق مدفوع پرنده بیماری دفع می شود و معمولاً انتقال بیماری با استنشاق ذرات خشک شده مدفوع آلوده انجام می گیرد و این امکان نیز وجود دارد که بیماری از طریق خوردن و یا نوشیدن آب و غذای آلوده منتقل شود .

mina

نشانه های بیماری

بیماری به دو شکل حاد و تحت حاد تظاهر می یابد . در شکل تحت حاد بیماری، نشانه های بالینی ممکن است تشخیص داده نشود و یا این که ممکن است نشانه های خفیف تنفسی و یا اسهال جلب نظر نماید . در شکل حاد بیماری نشانه هایی نظیر : کز کردن، لاغری، بی اشتهایی، اسهال زرد متمامیل به سبز، صداهای تنفسی، تورم ملتحمه چشم به صورت یک یا دو طرفی، ترشحات بینی دیده شود .

نشانه های کالبدگشایی

نشانه های اصلی کلامیدیوز شامل نفوذ و افزایش سلول های آماسی است که باعث بزرگ شدن طحال و کبد و ظهور کانون های نکروز سفید بر روی آنها می شوند . همچنین تورم کیسه های هوایی، تورم پرده قلب و پرخونی دستگاه گوارش نیز دیده می شود .

تشخیص بیماری

براساس نشانه های بالینی و نشانه های کالبدگشایی می توان به بیماری مشکوک شد برای اطمینان از وجود بیماری می توان از تست های آزمایشگاهی استفاده کرد و باید توجه داشت که این بیماری بسیار مسری است و تاکنون تعدادی از کارکنان آزمایشگاه ها در هنگام کار کردن با پرنده بیماری و یا بافت های آنها، مبتلا شده اند . پرنده مرده را باید کاملاً در یک مایع ضدعفونی کننده موثر فروبرد، زیرا ممکن است ترشحات آلوده بینی و مدفوع خشک شده بر روی پرها به صورت گرد و غبار عفونت زا در هوا پخش شوند .

درمان

برای درمان می توان از تتراسایکلین ها استفاده کرد و در طول دوره درمان با تتراسایکلین ها باید از دادن مواد محتوی کلسیم به پرنده خودداری کرد، زیرا کلسیم به دارو متصل شده و میزان جذب و در نتیجه اثر درمان آن را کاهش می دهد .

۲ نظر

  1. یه سوال داشتم مینای من از ناحیه ی را ن پر ریزی داره قبلا حرف میزد ولی دیگه حرف نمی زنه بعضی وقت ها هم اسهال داره و یا مدفوعش زرد متمایل به سبز است علت چیست لطفا توضیح دهید

  2. در ناحیه ی گوش هم این پر ریزی وجود داره پاهاش هم میخچه دارد و هشت ماه دارد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>