چهارشنبه , ۲۷ اسفند ۱۳۹۳
خانه » دانستنی ها » پر سر و صداترین حیوان زمین چیست و کجا زندگی میکند ؟
پر سر و صداترین حیوان زمین چیست و کجا زندگی میکند ؟

پر سر و صداترین حیوان زمین چیست و کجا زندگی میکند ؟

این حشره که قایقران کوچک آبی یا Micronecta scholtzi نامیده میشود کمتر از ۲ میلیمتر طول دارد اما این جانور کوچک پر سر و صداترین حیوان روی زمین است . این حشره آبزی که در اروپا بسیار دیده می شود می تواند صدایی به بلندی ۹۹.۲ دسی بل تولید کند .

 

abii

به طوریکه صدای تولید شده توسط این قایقران کوچک برابر با صدای یک ارکستر زنده است . گونه نر این حشره برای جذب ماده و جفتگیری این صدا را با اندام های خود تولید می کند . به گزارش ایران ناز محققان فرانسوی و اسکاتلندی به سرپرستی جیمز ویندمیل از دانشگاه استراتسلاید به این کشف دست یافتند . این دانشمندان با قرار دادن میکروفن های ویژه ای در زیر آب توانستند صداهای پرقدرت این حشره را ضبط کنند .
جیمز ویندمیل در این خصوص توضیح داد : ما بسیار شگفت زده شدیم چراکه در ابتدا فکر می کردیم این صدا را گونه های بزرگتری چون سیگاراها تولید می کنند . سیگاراها حشرات آبزی کمتر تکامل یافته ای هستند . اما بعد دریافتیم که بی هیچ تردیدی مسئول تولید این صداها قایقران کوچک آبی است .
۹۹ درصد از این صدا زمانی که از آب به هوا می رسد از بین می رود باوجود این، بلندی این صداها آنچنان قوی است که برای گوش انسان قابل شنیدن است . براساس گزارش وایرد نیوز، به گفته این دانشمندان، حیوانات بزرگ صداهای بلندتری دارند به طوریکه صدای نهنگ ها به ۱۸۸ دسی بل و صدای فیل های آفریقایی به ۱۱۷ دسی بل می رسد، اما صدای این جانوران با ابعاد بدن آنها تناسب و سازگاری دارد .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>