یکشنبه , ۱ آذر ۱۳۹۴
خانه » دانستنی ها » دانستنی های حیوانات
دانستنی های حیوانات

دانستنی های حیوانات

مار : ناشنواست و محیط اطراف خود را با ارتعاشاتی که از زمین دریافت میکند احساس میکند وفقط ۳۰درصد از مارهای دنیا سمی هستند.مارها از نسل سوسمار هستند ۱۲۰ میلیون سال پیش در گستره کره زمین پدیدار شدند. مارها با خفه کردن و دریدن و یا با زهرشان شکار خود را میکشند .

تمساح : دندانهای تمساح در همه سنین عمر دوباره در می آید . طول بدن تمساح به ۵ متر و وزن آنها به بیش از ۵۲۰ کیلو گرم هم میرسد، تمساح ها به راحتی در آبق شنا میکنند وبا بستن پرده گوش و بینی خود میتوانند بیش از ۱ ساعت نفس خود را در سینه حبس کنند و زیر آب بمانند . در صورت نبودن غذا تمساح قوی، همنوع ضعیفتر از خود را میخورد . قدبعضی ازآنهاتا ۵/۵مترمی رسد ،شبیه سوسمارهاوخیلی خونسرد ودندانهای تیزی دارند .

راکون : قبل از صرف غذا ابتدا غذای خود را با آب می شوید .

زنبور : ناگزیر است دو میلیون مرتبه روی گلها بنشیند تا بتواند یک لیوان عسل تولید کند .

زالو : در یک مرتبه ۲تا۳ سانتیمتر مکعب خون می مکد و بعد از آن یک سال تمام چیزی نمی خورد .

کنه : حشره ای ریزاست، می تواند ۱سال تمام بدون غذا زنده بماند .

کرگدن : شاخ کرگدن گرچه شبیه استخوان است اما درواقع توده ای ازموهایی است که محکم درهم تنیده شده است .

گورخرها : زمانیکه گور خرها گله ای درکنار هم می ایستند باخطهایی که به بدن دارند در همدیگر ادغام میشوند واین باعث میشود که حیوانات درنده نمی توانند جهت شکار آنها تمرکز حواس کنند .

اسب آبی : میتوانند مسافت کوتاهی را با سرعتی برابر ۳۰ کیلو متر در ساعت بدوند با این تصور که اسب های آبی وزنی در حدود ۳ تن دارند .

فیل : قادر است ۵ تن بار را به آسانی به پشتش حمل کند . فیلها قدرت بینایی ضعیفی دارند ، بطوری که شبها بچه خود را با کفتار اشتباه میگیرند . فیل از گوش هایش بعنوان تهویه هوا استفاده میکند، او دمای بدنش را توسط گوش هایش متعادل نگه میدارد چون سطح بزرگی دارد که حیوان میتواند از طریق آن گرمای بدنش را کاهش دهد . زمان بارداری فیل به ۲ سال می رسد . بزرگترین پستاندار خاکزی که وزن آن به ۶/۵ تن هم می رسد . پوست بدن این حیوان تقریبا به ضخامت پاشنه یک کفش مردانه است . تاکنون هزاران فیل تنها بخاطر عاجشان کشته شده اند .

پشه ماده : فقط پشه ماده نیش میزند و از پروتئین خون مکیده شده جهت تخم گذاری استفاده میکند .

نهنگ : بزرگترین نهنگ جهان بنام نهنگ آبی رنگ که ۳۳ متر طول و ۱۸۰ تن وزن دارد، چند سال پیش در آبهای خلیج فارس مشاهده شده است .

خرچنگ : خرچنگ های ماده پس از جفت گیری زوج خود را می کشند و می خورند .

یوزپلنگ(چیتا) : تندرو ترین جانور روی زمین چیتا یا همان یوزپلنگ است که در دشت های آفریقا یا جنوب آسیا از جمله ایران زندگی میکنند . گفته می شود که این جانور قادر است بیش از ۵۰۰ متر را طی ۱۵ ثانیه بپیماید . به عبارت دیگر ، سرعت او در حدود ۱۲۰ کیلومتر در ساعت است . طول یوز پلنگ ها از ۱۸۰ تا ۲۱۰ سانتیمتر از بینی تا انتهای دم، وزن بیش از ۶۰ کیلو .

قورباغه : فقط قورباغه های نر قور قور میکنند .

زرافه : میتواند با سرعت ۵۷ کیلو متر در ساعت بدود .

سوسک : بدون سر میتواتند ۹ روز زنده بماند قبل از اینکه از گرسنگی بمیرد .

شتر مرغ : چشمش بزرگتر از مغزش است .

هشت پا : با وجود داشتن بدنی بزرگ می تواند از سوراخی بطول ۵ سانتیمتر عبور دهد .

خرگوش و طوطی : تنها حیوانی هستند که میتوانند بدون برگشتن اشیاء پشت سر خود را ببینند .

گاو نر : کور رنگ هست و فقط نسبت به حرکات شنلی که گاو باز در مقابل چشمانش تکان میدهد به خشم می آید و فرقی نمیکند که شنل به چه رنگی باشد .

موریانه ها : وزن کل موریانه های جهان ۱۰ برابر وزن کل انسان است .

ملکه موریانه : ۵۰ بار بزرگتر از جفت مذکر خود میباشد .

ماهی : نوعی ماهی وجود داترد که به کمک بال هایش به سطح آب می آید و ۱/۵ دقیقه در هوا پرواز میکند و به شکار طعمه خود می پردازد .

مورچه : حس بویایی مورچه با حس بویایی سگ برابری میکند.مورچه ها سه نوع هستند ، مورچه نر ، مورچه های ملکه که تخم گذاری میکنند ، مورچه های کارگر یا ماده که جفت گیری و تخم گذاری نمی کنند .

خفاش : از بزاق خفاش خون آشام داروی ساخته اند که جلوی سکته مغزی را میگیرد . تنها حیوان پستانداری است که پرواز می کند . درشب تاریک بی آنکه از چشم های خود استفاده کند باسرعت زیادی پرواز می کند.

سگ : کوچکترین سگ دنیا، دارکیده پیترزبورک با ۶۰۰گرم وزن میباشد .

شمپانزه، اورانگوتان، گوریل، میمون، سگ ، گربه، راکون، خوک، فیل، اسب، ۱۰ تا از باهوشترین حیوانات هستند.

لاک پشت : حداکثر سرعت لاک پشت های غول پیکر ۴/۵ متر است که خرگوش این فاصله را در کمتر از نیم ثانیه می پیماید . در بین جانوران با بیش از ۱۵۲ سال سن بالاترین سن را دارد .

جغد : قدرت بینایی جغد ۸۲ برابر انسان است .

حیواناتی چون سگ و گربه تنها از طریق نفس زدن تند تند به دفع گرمای بدن خود می پردازند و بدین علت است که سگ در هوای گرم دهان خود را باز کرده و له له میزند ، تا بدینگونه از حرارت و گرمای بدن خود بکاهد .

مرغ مگس خوار : ضربان قلب ۱۰۰۰مرتبه در دقیقه است .

موش : ادرار موش در زیر اشعه ماوراء بنفش میدرخشد و همین امر باعث میشود که بازها بتوانند آنها را شکار کنند .

عروس دریایی : یکی از سمی ترین حیوانات دنیا نوعی عروس دریایی است که سم آن در کمتر از ۲ دقیقه قربانی خود را میکشد .

آفتاب پرست : آفتاب پرست ها میتوانند رنگ پوست خود را تغییر دهند . آنها روی درختان زندگی میکنند . این حیوان با زبان چسبنده خود چنان سریع حشره ها را شکار میکنند که فرصت کوچکترین حرکت را به طعمه خود نمی دهند .

باز(قوش) : بزرگترین بازها ،باز کاکلی شمالگان است که بیش از ۶۰ سانتیمتر طول دارد و کوچکترین بازها، بازهای جنوب آسیا هستند که کمتر از ۱۵ سانتیمتر طول دارند و از حشرات تغذیه میکنند . باز تیر پرواز یکی از سریعترین پرندگان جهان است . سرعت این پرنده در هنگام شیرجه به ۲۸۰ کیلو متر در ساعت میرسد .

بالن : طول متوسط آن ۲۳ متر و وزنش ۱۳۰ تن میباشد . این حیوان دریایی در اقیانوس منجمد شمالی زندگی میکند .

ببر : وزن این حیوان در حدود ۲۳۰ کیلو ، طول بدنش در حدود ۳ متر به اضافه دم که به تنهایی ۹۰ سانتیمتر است .

پروانه : مدت عمرش ۳ماه است، هرگز نمیخوابند، از ۱۱کیلومتری بوها را حس میکند . حدود ۱۷۰۰۰نوع پروانه وجود دارد که با بیدها هم خانواده محسوب می شوند .

پلنگ : سریع ترین جانور دنیاست و قادر است ۱۳۵ کیلومتر مسافت رادر یک ساعت طی کند . سرعت متوسط پلنگ ۷۱ کیلومتر درساعت است .

خارپشت : خارپشت برای حفاظت خود تیغ های محکمی دراطراف بدن خود دارد و هنگام خطر،خود را به شکل گلوله ای ازتیغ درمی آورد .

روباه : وزن روباه بیش از ۱۰ کیلو، و طول بدنش درحدودی ۱ متر است، بیشتر بخاطر دم بسیار زیبایش شکار می شود .

سگ آبی : سگهای آبی حیواناتی بزرگ جثه از راسته جوندگان هستند که وزنشان به بیش از ۲۵ کیلوگرم و طول بدنشان با دم به بیش از ۱ متر میرسد . سگ های آبی قادرند تا بیش از ۱۵ دقیقه زیرآب بمانند .

سوسک : بیش از ۳۰۰ هزار نوع سوسک شناخته شده است، که بزرگترین آنها سوسک غول پیکر آفریقایی است که بیش از ۱۰ سانتیمتر طول و ۱۰۰ گرم وزن دارد .

شتر : هنگام تشنگی می تواند ۱۰۰ لیتر آب بخورد و همچنین بیش از ۹۹۰ کیلومتر راه را بدون آب و غذا بپیماید . شتر ها دو نوع هستند نوع عربی آن که یک کوهان دارد و نوع غربی که دو کوهان دارد .

شتر مرغ : بزرگترین پرنده روی زمین است که قادر به پرواز نیست. نوعی از این پرنده یافت شده است که ۱۵۶/۵ کیلوگرم وزن دارد .

شیر : سلطان جنگل، طول بدنش در حدود ۲۷۰سانتی متر ، ۳ متر تا انتهای دم ، ارتفاع بدن تا شانه بیش از ۹۰ سانتیمتر ، وزن بدن ۲۰۰تا ۳۰۰ کیلو گرم میباشد .

عقاب : طول بالهای گشوده یکی از این نوع پرنده عظیم الجثه بیش از ۲ متر است. بسیاری از عقابها تا ارتفاع بسیار زیادی در آسمان اوج می گیرند .

فلامینگو : پرندگان گرمسیری هستند ، بلندی قد آنها با توجه به پا و گردن درازشان به ۱/۸ متر میرسد .

کانگورو : کیسه دارانی هستند که در گینه نو و استرالیا زندگی میکنند ، دم بلند کانگورو آنها را در حفظ تعادلشان کمک زیادی میکند، هنگام خطر باسرعت ۴۰ کیلومتر در ساعت می دوند . کانگوروها قادر نیستند به عقب راه بروند .

کرگدن : از حیوانات خشکی هست که از پستانداران سم دار محسوب میشود . شکارچیان این حیوان را به خاطر شاخش شکار میکنند. شاخ این حیوان از مو میباشد، به همین دلیل درحال نابودی میباشد. بزرگترین آنان در آفریقا تا ۲/۵ متر طول و ۵ تن وزن وجود دارد .

گربه : گربه سانان دارای اندامهای بسیار متفاوتی هستند و از گربه خانگی تاشیر و ببر را شامل میشود. بغیر از شیر و یوزپلنگ، تمام گربه سانان بصورت انفرادی زندگی میکنند .

گورکن : حیواناتی بزرگ و شبیه به راسو هستند. این جانور پستاندار بدنی پر مو ،دندانی تیز،آرواره ای قوی و پنجه ای پر قدرت دارد . این جانور ۷۵ سانتیمتر است و در حالت ایستاده ۳۰ سانتیمتر قد دارد .

گوزن : از خانواده گاوها و آهوها هستند. گوزن ها از نظر قد و اندازه متفاوت هستند، بزرگترین نوع آنها گوزن آلاسکایی است که بلندی آن به ۲ الی ۳ متر و وزنش به ۸۰۰ کیلو گرم هم می رسد .

مرغابی : طولانی ترین دوره روی تخم خوابیدن به مدت ۷۵ تا ۸۲ روز متعلق به این پرنده هست .

مورچه خوار : موجودی کنجکاو با پوزه ای بلند و خمیده هستند ، ممکن است فاصله نوک دم تا پوزه مورچه خوار به ۲ متر برسد .

میمون : پستاندارانی هستند که نسبتا شبیه انسان هستند. میمون ها دارای ۴۰۰ نوع هستند و بیشتر آنها در مناطق استوایی به ویژه در جنگل های آفریقا آسیا و آمریکای جنوبی زندگی میکنند .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>