پنجشنبه , ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴
خانه » اطلاع رسانی » بیماری خراش گربه
بیماری خراش گربه

بیماری خراش گربه

از بیماری‌های باکتریایی، منتقله از حیوانات به انسان است. این بیماری اغلب در کودکان، پس از یک یا دو هفته در اثر چنگ زدن، گازگرفتن و لیسیدن انسان توسط گربه آلوده به باکتری ایجاد می‌شود. به طور معمول زیر ناخن گربه، یک‌سری میکروب وجود دارد که در صورت چنگ زدن گربه، به فرد منتقل می‌شوند. پس از انتقال این میکروب‌ها، انسان تا سه روز متوالی تب می‌کند و گاهی نیز دچار تهوع و سردرد می‌شود. خوشبختانه در اغلب اوقات بیماری خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کند.

خصوصیات بیماری خراش گربه

این بیماری مسری نیست. این بیماری معمولا جنس مذکر را مبتلا می‌کند. این بیماری، در فصول پاییز و زمستان و در هوای معتدل بیشتر بروز می‌کند. از آنجایی که این بیماری توسط کک گربه هم منتقل می‌شود، پس باید مراقب حشراتی که در موهای این حیوان هستند نیز باشید.

علائم بیماری خراش گربه

معمولا ۴ تا ۱۰ روز پس از تماس انسان با یک گربه، یک ضایعه پوستی در منطقه آسیب دیده ایجاد می‌شود. سپس غدد لنفاوی سر و گردن و یا زیر بغل بزرگ و دردناک می‌شوند. قرمزی یا جوش‌های چرکی در محل زخم ایجاد می‌شود. علائمی مشابه آنفلوآنزا از جمله: ضعف، تب، لرز، کوفتگی، بیقراری، بدن‌درد، دل‌درد، کمردرد، سردرد، کاهش اشتها و گاهی تشنج نیز ممکن است در فرد بیمار دیده شوند.

img

درمان بیماری خراش گربه

ماری معمولاً خود به خود، همراه یا بدون درمان، در مدت یک ماه بهبود می‌یابد. در بیماران مبتلا به ضعف سیستم ایمنی بدن، عوارض و علائم بیماری شدیدتر است، و به همین خاطر نیاز به درمان با آنتی‌بیوتیک می‌باشد. آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند: ریفامپین، سیپروفلوکساسین، کوتریموکسازول، آزیترومایسین و داکسی سایکلین برای درمان استفاده می‌شوند.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>