دوشنبه , ۲۵ اسفند ۱۳۹۳
خانه » سگ ها » اصول نگهداری » برنامه عادی برای واکسیناسیون و حفظ سلامت عمومی
برنامه عادی برای واکسیناسیون و حفظ سلامت عمومی

برنامه عادی برای واکسیناسیون و حفظ سلامت عمومی

در سن شش هفتگی

توله را نزد دکتر دامپزشک خود ببرید. او حیوان را از نظر کک،شپش،جرم های گوش و هر ناهنجاری آشکاری مانند فتق یا برگشتگی پلکها به داخل(انتروپیون) بدقت معاینه میکند. چنانچه هر یک از این موارد وجود داشته باشد، او به شیوه مناسبی با آنها برخورد خواهد نمود، انگلها را درمان میکند و زمان مناسبی را برای تصحیح نقایص پیشنهاد می نماید.
او دقت در تغذیه راتوصیه خواهد نمود و داروی ضد کرم راخواهد خورانید و در همان موقع داروی نوبت دوم را نیز نسخه خواهد کرد تا ده روز بعد خورانیده شود.
اگر کمترین تردیدی در این مورد که توله کاملا درمنزل یا باغ صاحب خود محصور است وجود داشته باشد،دکتر دامپزشک واکسن سرخک را به داخل عضله توله تزریق خواهد نمود. واکسن سرخک ایمنی بسیار خوبی را بر علیه دیستمپر و سختی پنجه ها ایجاد میکند. ولی این ایمنی تنها چند هفته دوام می یابد و نباید از آن انتظار محافظت همیشگی داشت.

در سن نه هفتگی

این سن زمان مناسبی برای دومین مراجعه به دکتر دامپزشک شما است و شاید مهم ترین زمان در زندگی توله سگ شما باشد.
اگر توله کاملا سالم است، دکتر دامپزشک شما نخستین نوبت «واکسن ترکیبی دیستمپر و سختی پنجه ها/لپتوسپیرا/تورم کبد» را تزریق خواهد کرد. او همچنین به شما خواهد گفت که حیوان خود را تا زمانی که تزریق دوم انجام نشده است جدا از سگهای دیگر نگاه دارید.
چنانچه توله در نه هفتگی تب داشته باشد یا سرفه کند یا دچار اختلال گوارشی باشد، دکتر دامپزشک شما پیش از تلقیح واکسن این عوارض را معالجه و درمان خواهد نمود.

در سن ۱۱-۱۲هفتگی

یک بار دیگر به دکتر دامپزشک که حالا با شما آشنا شده است مراجعه کنید.این مرتبه او واکسن یاد آور را بر علیه لپتوسپیروز تجویز خواهد کرد توله شما را کاملا معاینه خواهد نمود تا مطمئن شود که کلیه ناهنجاریهایی که در هفته ششم وجود داشت کاملا از میان رفته اند.

در سن۱۵هفتگی

واکسن پاراویروس تزریق می شود.

در سن ۶ ماهگی

یک بار مراجعه دیگر به دکتر دامپزشک در این سن بسیار شایسته خواهد بود. او دهان توله را معاینه خواهد کرد تا مطمئن شود که دندانهای همیشگی بدرستی جایگزین دندانهای شیری شده اند، و شاید جرم گیری منظم دندانها را برای پیشگیری از پوسیدگی آنها پیشنهاد نماید. او در همین زمان وضعیت عمومی حیوان را بررسی خواهد کرد و رژیم غذایی مناسب و فعالیت جسمانی روزانه را یادآوری خواهد نمود.

سالیانه

اگر چه بعضی از واکسنهای جدید برای دو سال ایمنی ایجاد می کنند، بهترین کار این است که هر ۱۲ماه یک تزریق یادآور بر علیه بیماریهای کشنده انجام شود. مراجعه برای تزریق واکسن یادآور به دکتر دامپزشک شما این فرصت را میدهد تا سلامت عمومی حیوان را بررسی کند و توصیه هایی را در مورد دندانها، گوشها، انگلها، اضافه وزن و غیره یادآوری نماید. بنابراین، در مجموع چنانچه شما این برنامه ساده پیشگیری را بدقت انجام دهید، مطمئنا عمری طولانی را بدون ابتلا به بیماری های کشنده ،که هریک از آنها حداقل یک ناخوشی طولانی و خطرناک را ایجاد میکنند، به حیوان خود هدیه خواهد نمود. در حقیقت، علی رغم دسترسی ما به طیف وسیعی از آنتی بیوتیک های جدید، درمان دیستمپر، سختی پنجه ها ، تورم کبد و لپتوسپیروز بندرت موفقیت آمیز است.
پارواویروس را می توان در سگهای بالغ درمان کرد ولی در توله ها معمولا کشنده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>