دوشنبه , ۱۸ خرداد ۱۳۹۴
خانه » پرندگان » طیور زینتی » طوطی » نحوه حمام کردن طوطی
نحوه حمام کردن طوطی

نحوه حمام کردن طوطی

بردن طوطی زیردوش حمام کاری نادرست است زیراممکن است آب وارد ریه های طوطی شود و در دراز مدت باعث بروز بیماری های تنفسی در طوطی شود .بهترین کار این است که شما به آهستگی با اسپری آبپاش روی طوطی خود آب بپاشید و قبل از اسپری کردن مطمئن شوید بادی در جریان نیست و هوا سرد نیست آنها مثل سگ و گربه نیستند و طاقت تغییرات ناگهانی دما را ندارند بهترین ساعت برای انجام این کار ۸ تا ۹ صبح یا ۴ تا ۶ بعد از ظهر می باشد.

و یا روش دیگر حمام کردن طوطی ها فرقی هم نمی کند چه نژاد و گونه ای باشد این است که ظرفی مناسب مانند یک وان کم عمق برای طوطی خود فراهم سازید تا خود اقدام به آبتنی کردن بکند و معمولا طوطی های کوچکتر زودتر این کار را انجام خواهند داد یا طوطی های با تجربه اهلی مثل کاسکویی که مدت هاست با انسان بوده و ترسی از آبتنی کردن ندارد برای این کار لازم است به نکات زیر توجه کنید:

– از آب کاملا گرم و یا کاملا سرد استفاده نکنید.

– در صورتیکه طوطی در اتاق کولر دار قرار دارد از حمام کردن آن جوگیری نمایید . بدیهی است که این کار شما باعث سرماخوردگی طوطی خواهد شد.

– از سشوار برای خشک کردن پر و بال پرنده خودداری کنید زیرا که به رشد طبیعی پرها آسیب جدی وارد می کند.

– در صورت بیماری و یا ضعف عمومی پرنده از حمام کردن آن جدا خودداری کنید.

– برای حمام کردن طوطی به هیچ وجه از صابون استفاده نکنید زیرا که طوطی به صابون نیاز ندارد.

– هیچ وقت طوطی خود را به حمام کردن مجبور نکنید.

– پس از حمام کردن کف قفس را خیس رها نکنید و سعی کنید که روزنامه های کف قفس را تعویض نمایید.

– ظرف مخصوص حمام کردن را برای مدت طولانی در قفس رها نکنید . زیرا طوطی ممکن است مدفوع خود را در آن بریزد و سپس از آن آب بخورد ، به همین دلیل باید پس از حمام کردن ، ظرف را از قفس خارج نمایید.

– سعی کنید در هنگام آب پاشیدن بر روی طوطی اب کمتر روی میل ها بریزد زیرا ممکن است باعث زنگ زدگی میله ها شود.

متاسفانه اکثر پرنده فروش ها یا سایتهای اینترنتی و صاحبان طوطی پیشنهاد می کنند دوش را روی طوطی بیگرند یا حتی کمی شامپو بچه بزنند . یا حتی شامپوی کاسکو به آنها می فروشند .هیچ گاه این کارها را نکنید این احتمال را وجود دارد که یک طوطی با شستشوی مداوم با این شیوه های اشتباه که مبتلا به بیماری فساد پرها بشود.

اگر یک طوطی دارید که از آبتنی در وان می ترسد وآن را بردارید و تنها اسپری کنید بعدها کم کم خودش وقتی اهلی تر شد آبتنی خواهد کرد ضمنا اگر یکباره اقدام به اسپری کردن کنید حتما از اسپری هم خواهد ترسید و مدتها طول خواهد کشید تا ترسش از اسپری بریزد.

۲ نظر

  1. من یک کاسکو چشم طوسی قاره زن دارم حدود دو ماه است کانال خریدم تازه ازفارس افتاده ولی حمامش نکردم درقفس راه باز می کنی میترسد جهنده حمامش کنم ؟ متشکرم

  2. سلام اگه با سشوار خوشکش نکنیم پس با چی این کاررو انجام بدیم تا طوطی سرما نخوره ؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>