سه شنبه , ۲۶ اسفند ۱۳۹۳
خانه » اطلاع رسانی » تغذیه مینا
تغذیه مینا

تغذیه مینا

مرغ مینا فقط غذای مخصوص پرندگان منقارنرم را که در حال حاضر در بسته بندی های مختلف و متعدد در بازار یافت می شود مصرف می کند. توجه شود که هیچ گاه به طور ناگهانی غذای مرغ مینا را تغییر ندهید و تغییر جیره باید به صورت کاملا تدریجی صورت پذیرد.چون غذای مخصوص این پرندگان که در فروشگاه ها عرضه می شود به صورت پودری است می توان آنها را روی قطعات میوه پاشید و در اختیار پرنده قرار داد.
در تغذیه این پرنده می توان از میوه های مختلف و متفاوت استفاده کرد ، اما بیشتر از سیب استفاده می شود. زیرا به وفور و در تمام طول سال یافت می شود.
از جمله میوه های مفید دیگر انگور است که می توان آن را با فریز کردن در تمام طول سال مورد مصرف پرنده قرار داد. بهتر است از پرتقال و موز برای تغذیه ی این پرندگان استفاده نشود زیرا غالبا باعث کثیف شدن قفس و محیط می شوند و هم چنین اگر کال ویا زیاد رسیده باشند باعث بروز اختلالات گوارشی خواهد شد .از میوه های خشک شده نیز می توان استفاده کرد به شرط آنکه آنها را قبل از مصرف خوب شسته و سپس در آب خیس کنیم.
برخی از صاحبان مینا از کمپوت میوه برای تغذیه این پرندگان بهره می جویند.
اخیرا فراورده های غذایی مخصوص مرغ مینا به شکل پلت شده در بازار عرضه شده اند که استفاده از میوه های تازه برای پرنده بسیار سودمند می باشد . باید دقت کرد که این پلت ها قبل از مصرف در آب خیسانده شود. گفتنی است که این پلت ها حتما باید به عنوان غذای کمکی باشد و جایگزین غذای اصلی مینا که همان میوه جات است نشود. اگر از این پلت ها استفاده نمی کنید از کرم بستر طیور گاه به گاه برای تغذیه ی مینایتان بهره گیرید . توجه کنید که استفاده از کرم خاکی می تواند سلامت مینای شما را به خطر اندازد.
منبع : pet birds , DAVID ALDERTON
نویسنده : مهناز رضایی عسکریه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>