یکشنبه , ۲۴ اسفند ۱۳۹۳
خانه » سگ ها » اصول نگهداری » تغذیه سگ
تغذیه سگ

تغذیه سگ

تغذیه غلط نه تنها زمینه چاقی حیوان را فراهم می کند بلکه علت متداول ناراحتی های پوست ، تحلیل عضلات و سایر ناهنجاری هاست. سگ ها حیوانات گوشت خواری هستند که در حالت طبیعی از گوشت خام و استخوان تغذیه می کنند و گاهی هم برای تامین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز خود مقداری گیاه وحشی و علف می خورند. پس روش ایده آل برای اینکه سگ خود را از نظر رژیم غذایی سالم نگاه دارید پیروی از رژیم طبیعی غذایی و تغذیه با تنها گوشت خام می باشد که مقدار کمی سبزیجات خام تازه با آن مخلوط شده باشد . می توان هر هفته یک استخوان بزرگ خام نیز در اختیار حیوان قرار داد ، ولی باید از کلیه استخوان های کوچک ، مانند استخوان شکسته ، مهره های کوچک و …. پرهیز کرد. سگ های اهلی امروزی تمایل دارند که گاهی استخوان های کوچک را یکباره فرو ببرند و این کار باعث گرفتگی مری و یا روده می شود که نگرانیها و عوارض حاصل از انسداد و نیاز به روش جراحی را در پی خواهد داشت . کلیه باصطلاح مکمل های جویدنی سگ خطرناک هستند شواهدی در دست است که آنها زمینه ساز تشکیل سنگ های ادراری (کلیه ،حالب ، مثانه ، میزراه ) می باشند .
تخم مرغ ، پنیر ، ماهی و گوشت سفید ( مرغ و خرگوش و …) جانشین های پروتئینی مناسبی برای گوشت می باشند. ولی باید حتما تمام استخوان های ماهی و طیور و جوندگان را کاملا از گوشت آنها جدا کرد. بایستی بیسکویت و غذاهای آماده ی سگ به شکل ذخیره موجود باشد و تنها زمانی از آنها استفاده گردد که غذاهای پروتئینی مناسب در دسترس نباشد با این حال ممکن است در اکثر نژادهای بزرگتر لازم باشد که درصدی از آنها را به منظور تامین حجم کافی مورد استفاده قرار داد.
پس باید یه رژیم غذایی ایده آل به این ترتیب باشد :
دسته اول : توله ها از هنگامی که از شیر گرفته می شوند تا سن ده هفتگی ۴ وعده غذا در روز که مقدار آن بر اساس نژاد و جثه متفاوت است :
اولین وعده ( ساعت ۸ بامداد) : یک تخم مرغ خام یا یک تخم مرغ آبپز سفت که کاملا خورد شده است .
دومین وعده ( ساعت ۱ بعدازظهر): پنیر رنده شده با کاهو ، هویج ، کلم یا گل کلم که کاملا ریز شده است .
سومین وعده ( ساعت ۶ بعد از ظهر): گوشت قرمز خام که به اندازه گوشت قیمه ای خرد شده همراه با سبزیجات خام تازه ای که خورد شده باشد .
چهارمین وعده ( ساعت ۱۰ – ۱۱ شب ): گوشت قرمز یا سفید خام یا پخته که این بار نیز سبزیجات تازه به آن اضافه شده است .
نوشیدنی هم شیر و هم آب داده شود که آب باید بی محدودیت در اختیار دام قرار گیرد.
باید مجموع مقدار غذای روزانه برای نژاد های کوچکتر حداقل ۱۱۳ گرم و برای نژادهای بزرگتر دست کم ۴۵۴ گرم باشد.
دسته دوم : از سن ۱۰ تا ۱۶ هفتگی باید مقدار غذا همگام با رشد سگ رفته رفته افزایش یابد : مواد غذایی اساسی باید به گونه ی بالا حفظ شوند ولی می توان شیر را قطع کرد و تنها از آب برای آشامیدن استفاده نمود. تعداد وعده ها بایستی به سه مرتبه در روز کاهش پیدا کند – ۸ بامداد، ۲ بعد از ظهر و ۸ شب .
می توان برای کاستن از قیمت غذا که باید مقدار روزانه آن در سن ۱۶ هفتگی برای نژادهای کوچکتر ۲۲۶ گرم و برای نژادهای بزرگ به ۹۰۸ گرم رسیده باشد تا ده درصد بیسکویت یا غذای آماده به آن افزود.
دسته سوم : پس از ۱۶ هفتگی باید روزی دو مرتبه به سگ غذا داد در ساعت ۸ بامداد و ۸ بعداز ظهر و این دو وعده غذای روزانه باید در بقیه طول زندگی سگ ادامه پیدا کند . روش جدید روزانه یک وعده غذا برای سگ های بالغ بی رحمانه است و زمینه آشغال خوری حیوان را فراهم می کند که می تواند منجر به فرو بردن سنگ یا دیگر اجسام خارجی شود. همچنین می تواند زمینه را برای پیچ خوردگی معده فراهم نماید که کشنده است .

غذاهای کنسرو شده سگ :
به اکثر غذاهای کنسرو شده ی سگ ویتامین و مواد معدنی افزوده می شود و آنها را به یک غذای عالی تبدیل می کند اما دانستن این نکته ضروری می باشد که گوشت های کنسرو شده اغلب حاوی درصد بالایی آب هستند پس باید دو برابر از آنها به حیوان داد تا میزان پروتئین کافی را دریافت کرده باشد. در صورتی که این کار انجام نشود حیوان همیشه گرسنه می ماند .
غذاهای ترکیبی :
گوشت ساختگی که از سویا و دیگر سبزیجات غنی از پروتئین ساخته می شود و غذای ایده آلی را برای سگ فراهم می کند ولی متاسفانه این گوشت در کشور ما در دسترس عموم نیست . استفاده مداوم از این غذاهای ترکیببی زمینه اگزمای پوست و بثورات گوش را فراهم می کند.
منبع : Dog ailments : recognition and treatment , 4th edition ( Eddie Straiton)
نویسنده : مهناز رضایی عسکریه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>