سه شنبه , ۲۶ اسفند ۱۳۹۳
خانه » اطلاع رسانی » هاری در سگ
هاری در سگ

هاری در سگ

این بیماری در انسان به عنوان ترس از آب شناخته می شود. این بیماری می تواند انسان و دیگر پستانداران را بکشد و بسیار خطرناک است.

عامل آن ویروسی است که در بزاق سگ های آلوده حضور دارد.

نشانه ها:در سگ سه مرحله از این بیماری وجود دارد:

۱)مرحله افسردگی شدید به نام مرحله مالیخولیایی که طی آن خلق و خوی حیوان تغییر می کند.سگ های عصبی آرام و سگ های آرام نا آرام می گردند.

۲)مرحله هیجانی . حیوان به طور محسوسی برافروخته شده و به غذای خود بی اعتناست.یا آن را وحشیانه به بیرون پرتاب می کند.پس از آن حیوان هرچیزی را می خورد و می جود.حتی اگر در لانه ای حبس شود درو دیوار را گاز می گیرد.به این مرحله سندروم سگ دیوانه نیز گفته می شود.

۳)در نهایت سگ شروع به تلو تلو خوردن می کند.و سرانجام در حالی که فک پایین و پاهای پسین آن فلج شده اند به زمین می افتد . این مرحله را مرحله فلجی می گویند.

درمان : درمانی ندارد وفقط باید حیوان را معدوم ساخت.

پیشگیری : برای جلوگیری از ابتلا  به این بیماری باید واکسیناسیون را طبق برنامه زیر اجرا نمود :

آغاز اجرای برنامه واکسیناسیون در سگ ها از سن ۱۲ هفتگی به بعد الزامی است وپس ازدریافت نوبت اول واکسن نوبت دوم آن یک سال بعد تکرار می شود.و سپس تجویز آن هر سه سال یک نوبت توصیه می گردد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>