چهارشنبه , ۲۷ اسفند ۱۳۹۳
خانه » اطلاع رسانی » مارمولک خانگی پلنگی
مارمولک خانگی پلنگی

مارمولک خانگی پلنگی

بدن چاق و کوتاهی دارد. سطح پوستش کرم مایل به زرد است و با خال های قهوه ای رنگ پوشیده شده است. سر بزرگی دارد. بر خلاف بیشتر گکوها که فاقد پلک هستند، یکی از اندک گونه هایی است که پلک چشم هایش متحرک است. پاهایش بلند و باریک اند و هنگام راه رفتن بدن خود را با فاصله از سطح زمین نگاه می دارد.
طول بدن: غالبا” تا بیشتر از ۳۰ سانتیمتر رشد طولی پیدا می کند.
وضعیت زندگی: گکوی پلنگی، مارمولکی است که هنگام شب به فعالیت می پردازد و روزها خود را زیر صخره ها یا در سوراخ هایی میان ماسه ها پنهان می کند تا از گرمای روز در امان بماند. در کل این جانور، خاص مناطق صخره ای، خشک و بیابانی است. لازم به ذکر است که گکوی پلنگی از جمله مارمولک هایی است که بعنوان حیوان خانگی نگهداری می شود و علاقمندان زیادی هم دارد.
شکار و تغذیه: این مارمولک از عقرب ها، ملخ ها، جیرجیرک ها، لاروهای سوسک ها، سوسک ها و عنکبوت ها تغذیه می کند. در کل هر حشره ای که جثه اش از پهنای سر گکو بزرگتر نباشد، می تواند توسط این جانور بلعیده شود. اگر از این جانور در منزل نگهداری می کنید می توانید بالغین را هر دو تا سه روز یکبار تغذیه کنید اما تغذیه گکوهای کوچک باید روزانه انجام شود.
تولید مثل: گکوهای پلنگی حدود ۱۸ ماهگی به بلوغ جنسی می رسند اما در مورد گکوهایی که در اسارت به سر می برند ممکن است بلوغ جنسی بین ۱۶ تا ۲۴ ماهگی اتفاق بیافتد. نرها عموما” جثه بزرگتر و درشت تری نسبت به ماده ها دارند. ماده ها در طول سال چندین بار و هر بار یک یا دو تخم می گذارند که سرانجام نوزادان گکو بعد از ۶ تا ۱۲ هفته ( بستگی به دمای محیط دارد ) متولد می شوند.
طول عمر: حدود ۲۲ سال. اگر گکو ها تا قبل از رسیدن به سن بلوغ تحت مراقبت های ویژه قرار بگیرند، می توانند عمر طولانی داشته باشند. برای مثال یک گکو در یک باغ وحش تا ۲۵ سال عمر کرد. طبیعتا” ماده هایی که برای تولید نسل و تخم کشی پرورش پیدا می کنند، عمر کوتاه تری خواهند داشت.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>