دوشنبه , ۲۵ اسفند ۱۳۹۳
خانه » اطلاع رسانی » ماهی دماغ فیلی
ماهی دماغ فیلی

ماهی دماغ فیلی

ماهی دماغ فیلی یا فیل ماهی که خواستگاه اصلی ان نیجریه و کنگو است از ماهیان جذاب آکواریم به شمار می رود . در آکواریوم ها تا ۲۳ سانتی متر رشد می کند. فیل ماهی تا به حال در ایران تکثیر نشده و ماهیان موجود همگی وارداتی هستند. دماغ فیلی ها بسیار صلح جو و جذابند و بینی دراز آنها که در زیر لبهایش واقع شده است واقعاً یک بینی نیست، اما بسیار حساس ودارای الکتریسته ی مناسب برای یافتن کرم های ریز در آب های تیره و تاریک می باشد. اگر شما یک توپ کوچک قلعی در آب بگذارید آنها با آن بازی می کنند و البته این به دلیل خاصیت الکتریکی بینی آنها است.

دماغ فیلی ها در کل ماهی های صلح جویی هستند. اما این ویژگی در رفتار آن ها با هم نوعانشان صادق نیست. اگر سه یا چهار عدد از آن ها را در یک آکواریوم نگه دارید، قویترین آن ها سایر همنوعان خود را نگون بخت خواهد کرد. در گروه های شش یا بیشتر، فیلی قوی تر، کمتر مهاجم خواهد بود. آنها ترجیح می دهند یک غار یا یک تکه لوله پلاستیکی را به عنوان خانه داشته باشند.

تانک مناسب برای ماهی دماغ فیلی حداقل باید ۱۱۰ لیتر بوده و دارای سنگ های حداکثر ۷ میلی متری باشد. دمای مناسب بین ۲۵ تا ۲۸ درجه ی سانتی گراد می باشد. در ضمن لازم است حتما” درب آکواریوم شما بسته باشد. زیرا آن ها پرش کننده های بسیار فعالی هستند. حتی تمام سوراخ های درب آکواریوم را نیز باید ببندید، زیرا همان سوراخ حتی کوچک مکان مناسبی برای آن ها برای بیرون پریدن از آکواریوم خواهد بود.

در حیات وحش فیل ماهی شب ها و از حشرات و کرم هایی که به وسیله شوک الکتریکی، شکار کرده است تغذیه میکند. اندام تولید این جریان اکتریکی در کنار بدن و پایه ی دم این ماهی قرار دارد. اما در همین نقاط جریانی دیده نمی شود و پالس های الکنریکی در کل ناحیه ی سر و قسمت پشتی بدن به جریان می افتد. ماهی دماغ فیلی را در آکواریوم می توان با انواع غذاهای زنده و منجمد نظیر کرم خونی، لارو حشرات، کرم خاکی و حتی با غذاهای خشکی که به صورت پلت بوده و در آب ته نشین می شوند تغذیه کرد.

این ماهی در فصل جفت یابی و تولید مثل نیز پالس های الکتریکی خاصی از خود ساطع می کند که این امر در آکواریوم های خانگی به ندرت دیده شده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>