چهارشنبه , ۲۷ اسفند ۱۳۹۳
بحری

بحری

بحری از پرندگان شکاری با اندازی متوسط به شمار می رود. این پرنده ، مناطق نیمه خشک و تپه های باز و خشک را برای زندگی بر می گزیند و لانه اش را در لبه ی صخره ها می سازد . بحری از نظر ظاهری شبیه شاهین ولی اندکی کوچکتر است . طول بدن آن ۳۳ تا ۳۹ سانتی متر و فاصله ی دو سر بالهای آن در حالت باز مابین ۷۶ تا ۹۸ سانتی متر است . جنس ماده از نر بزرگتر است . بحری پرنده ای مقیم به شمار می رود .
انواع بالغ آن ، سطح پشتی به رنگ آبی مایل به خاکستری دارند و عموما سطح شکمی آنها به رنگ زرد نخودی دیده می شود . در این گونه ها در تمام بدن ، رنگ سفید جز اصلی را تشکیل می دهد . نر و ماده از نظر رنگ شبیه یکدیگرند . پرندگان نالبالغ دارای سطح پشتی قهوه ای رنگ و سطح شکمی رگه دار هستند . بحری ممکن است در نواحی مجاور شاهین ها زندگی کند . ولی زمان تولید مثل این دو گونه ، از هم متفاوت است . حتی شیوه ی پروازی آنها با هم تفاوت دارد . با این وجود به دلیل شباهت زیادش با شاهین ممکن است بیننده را در نگاه اول به اشتباه بیندازد .
این پرنده هنگام شکار با بالهایی بسته و با سرعتی سرسام آور و به طور عمودی بر سر طعمه فرود می آید . عمده غذای آن را پرندگانی به اندازی کبوتر تشکیل می دهد . زمستان ها در ایران فراوان هستند ولی به تعداد کم زاد و ولد می کنند .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>