چهارشنبه , ۲۷ اسفند ۱۳۹۳
خانه » اطلاع رسانی » روباه معمولی (‌روباه قرمز )
روباه معمولی (‌روباه قرمز )

روباه معمولی (‌روباه قرمز )

این روباه از گونه های دیگر بزرگتر است و به روباه قرمز معروف است و در شمال آمریکا ، اروپا ، آسیا ، شمال آفریقا و استرالیا دیده می شود . طول سر و بدن ۸۵-۶۰ سانتیمتر و طول دم ۵۰-۴۵ سانتیمتر است و در ایران معمولا به رنگ فلفل نمکی است که کمی به قرمز تمایل دارد و درتیره پشت پر رنگ تر و در پهلو روشن تر دیده می شود . دور چشم ها متمایل به قرمز یا قهوه ای روشن و پشت گوش ها قهوه ای تیره متمایل به سیاهی است . پهلوهای بدن تا حدود زیر شکم ، خاکستری مخلوط با قهوه ای روشن و در بعضی قسمتها متمایل به سفید و در زیر شکم تیره تر و در وسط سایه ای از سیاهی یا قهوه ای تیره دیده می شود.

روباه قرمز از پرندگان ، جوندگان ، خرگوش ، قورباغه ، ماهی ، خرچنگ ، حلزون ، حشرات ، کرمها ، گیاهان و میوه جات تغذیه می کند. این روباه در جنگلها و کشتزارها زندگی می کند، جنگل ها جای خوب و امنی برای لانه سازی روباهان است . درکشتزارها ، خرگوش ، موش و پرندگان را می تواند شکار کند. فصل جفت گیری از اواسط زمستان تا اوایل بهار است ، دوران آبستنی روباه ماده ۶۳- ۵۱ روز و تعداد توله ها از ۳ تا ۸ و معمولا ۴ تا می باشد.

 روباه معمولی در اکثر نقاط ایران دیده می شود ( سواحل جنوب ایران ، آذربایجان ، گرگان ، فارس ، خراسان و خوزستان ) . سیاهی نیمه بالایی پشت گوش و سفیدی انتهاتی دم ، او را از سایر روباه های ایرانی مشخص می کند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>