دوشنبه , ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵
خانه » اسب ها » اسب اصیل خوزستان
اسب اصیل خوزستان

اسب اصیل خوزستان

نژاد اسبی که در منطقه بین النهرین می زیست و به اسب ( اصیل ) معروف شد ، در خارج از این منطقه با نام اسب ( عرب ) شناخته می شود ، این اسب قدیمی ترین موجود اسب در جهان است .

نژاد اصیلی که به علت دارا بودن ویژگیهای جرات  استقامت ، هوش ، سرعت و نجابت از زمان جنگلهای صلیبی در کشورهای غربی مورد توجه قرار گرفته است.در شرایطی که غربیها با این اسب آشنا شدند ، نام ( اسب صحرا ) را نیز به جمع نامهای اولیه آن افزودند . آنها مرکز پیدایش و حیات این اسب را مناطق بی آب و علف صحرای نجد متصور شدند و این در حالی است که تاریخ این منطقه بر واقعیت متفاوتی اشاره دارد . در سرزمین تقریباً محدودی که مابین بغداد و شوش امروزی قرار دارد ، از پنج هزار سال پیش تمدن کهن وجود داشته است ، این تمدن با اقوام عیلامی در چغازنبیل واقع در ۳۰ کیلومتری شوش آغاز شده و به تمدنهای متعددی منتهی میشود . از مطالعه و تحلیل اسناد تاریخی به دست آمده چنین به نظر می رسد اسبی که بعداً نام اسب عرب یا اصیل یا صحرا به خود گرفته ، همان اسب بومی این منطقه بوده است . نقل و انتقال این اسب از منطقه به کشورهای همجوار پیش و پس از اسلام و به خصوص در عهد حکومتهای اسلامی موجب گسترش فرهنگ اسب پروری عیلامیان در سرتاسر سرزمین مجاور از عربستان تا مصر و ارد شده است .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>