دوشنبه , ۲۵ اسفند ۱۳۹۳
خانه » اطلاع رسانی » مارمولک عجیب در سرخس
مارمولک عجیب در سرخس
مارمولک

مارمولک عجیب در سرخس

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی خبر از کشف یک نوع جانور phrynocephalus raddei در منطقه سرخس داده است. این کشف بسیار مهم در راستای مطالعه و بررسی خزندگان در کشور صورت گرفته است که باعث حیرت و شگفتی علاقه مندان به حیات وحش شد.

این مارمولک در دنیا بسیار کمیاب است و Phrynocephalus raddei یک نمونه از ۴۵ نمونه مارمولک های این گونه است که ساکن محیط های باز خشک و نیمه خشک اروپای شرقی و آسیا است. تاریخ نژادی این جانورها روشن نیست و این گروه جانور از نوع بسیار پیچیده جانوران هستند.همه مارمولک های این گروه جانوران خطرناک محسوب می شوند و آنها با استفاده از استراتژی “بنشینید و صبر کنید” شکار خود را به چنگ می آورند و حوصله زیادی در شکار کردن دارند. این نوع مارمولک شگفت انگیز علاقه زیادی دارد تا قبل از شکار به مدت زیادی به شکار خود خیره شود و یک دل سیری آن را تماشا کند.

کشفی که در سرخس خراسان رضوی صورت گرفته شد، کشف بسیار مهمی محسوب می شود. علت آن هم این است که این گونه جانور متعلق به آسیای میانه بوده است و اصولاً منشأ ایرانی – تورانی دارد و به صورتی بسیار محدودی در سایر کشور ها یافت شده بود اما در ایران این اولین کشف است.

نشریات معتبر جانور شناسی دنیا پیش از این مطلبی منتشر کرده بودند که این نوع مارمولک تنها در تاجیکستان، ترکمنستان، افغانستان، ایران و ازبکستان امکان یافت شدن دارد.
همچنین اداره کل حفاظت از محیط زیست استان خراسان رضوی مدعی شده است که زیستگاه منطقه سرخس میزبانی تعدادی از خزندگان همچون آگامای استپی، لاسرتای راه راه، لاسرتای آرالو – خزری، سوسمار دم دراز ایرانی می باشد و در این میان گونه Phrynocephalus raddei برای نخستین بار در محدوده کشور ایران مشاهده و ۲ نمونه از آن جمع‌آوری شده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>