سه شنبه , ۲۶ اسفند ۱۳۹۳
خانه » اطلاع رسانی » آگامای سروزغی ایرانی
آگامای سروزغی ایرانی

آگامای سروزغی ایرانی

آگامای سروزغی گونه ای از مارمولک ها در راسته پولک داران و خانواده آگاماها قرار دارد. این نوع از آگاماها، دارای سر گرد، شبیه سر وزغ می باشند. بدن پهن، دم کوتاه با لکه های تیره از مشخصات دیگر این آگاماها است. فلس های پشت آن ها یکنواخت نیست و رنگ پشتشان قهوه ای روشن، خاکستری روشن تا خاکستری تیره با شبکه ها و نقاط سیاه و نقاط صورتی پراکنده می باشد، رنگ سطح شکم آنان نیز سفید رنگ یا کرمی است. اندازه تقریبی آگامای سروزغی از نوک پوزه تا مخرج ۷۸ میلی متر و اندازه دم آن ۷۱ میلی متر می باشد.
آگامای سروزغی ایرانی، در مناطق نیمه بیابانی خشک ایران، دشت های سنگی، ریگزارها، خاک های رسی دارای سنگ ریزه ها، اطراف بریدگی ها، شکاف های کوچک و ایجاد شده توسط آبراه ها همراه با پوشش گیاهی کم پراکنده اند. علاوه بر کشور ایران آن ها را می توان در سواحل شمال غربی دریای خزر یعنی روسیه، قزاقستان و شمال غربی چین تا افغانستان مشاهده کرد. آن ها در روز فعالند و به هنگام احساس خطر قادرند با حرکات سریع بدن در درون ماسه و شن جان پناهی برای خود حفر کنند. از اواخر مهرماه تا پایان فروردین به خواب زمستانی می روند و در فصل بهار یعنی از خرداد تا مرداد زمان جفت گیری آنان می باشد. زمان تخم گذاری در اوایل تابستان است. بین ۱ تا ۳ تخم در لایه مرطوب ماسه می گذارند. آگامای سروزعی فقط ۲ بار در طول عمر خود قادر به تخمگذاری می باشد. مهم ترین منبع غذایی این نوع از آگاماها را انواع حشره ها نظیر: مورچه، سوسک، عنکبوتان کوچک و ملخ و لاور آن ها تشکیل می دهند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>