یکشنبه , ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵
خانه » اطلاع رسانی » کشف یک قطعه دلفین در ساحل جزیره قشم
کشف یک قطعه دلفین در ساحل جزیره قشم

کشف یک قطعه دلفین در ساحل جزیره قشم

به گزارش اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان هرمزگان، یک قطعه دلفین بینی بطری اقیانوس هند  – آرام  با نام علمی Tursiops aduncus در سواحل جزیره هنگام مشاهده شد، که با توجه به شواهد موجود و پس از بررسی وضعیت ظاهری حیوان مشخص شد علت مرگ احتمالا کهولت و اشتباه در ناوبری می باشد.
بنابر این گزارش، این دلفین دارای مشخصات بیومتری طول بدن : ۲۰۰ سانتیمتر – وزن تقریبی : ۱۵۰ کیلوگرم- طول باله سینه ای: ۴۰ سانتیمتر- طول دم :۶۰ سانتیمتر- جنسیت: نر است.
این دلفین معمولا بدن ستبر و قوی و طول باله پشتی بلند و هلالی شکل است .شکم معمولا سفید تا خاکستری روشن و پهلوها و پشت جانور خاکستری پررنگ است .نرها عمدتا بزرگ تر از ماده و حدود ۲۷۰ سانتیمتر طول و ۲۳۰ کیلوگرم وزن دارند. طول بدن ماده ها حدود ۸۵-۱۱۲ سانتیمتر می شود. این گونه در آبهای استان و اطراف جزایر بویژه قشم ،هنگام و لارک دیده می شود.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان با بیان اینکه با توجه به وضعیت ظاهری لاشه ،زمان زیادی از مرگ نمی گذشت و هنوز علائم فساد در لاشه ظاهر نشده بود . لذا پس از انجام عملیات بیومتری و شناسایی گونه مذکور نمونه برداری جهت تکمیل اطلاعات ژنی صورت گرفت و سپس لاشه مذکور جهت انجام بررسی های آتی در محل دفن شد.
عبدالوحیدریا ضی فر با تاکید بر اینکه تمامی گونه های پستانداران دریایی در خلیج فاس اعم از نهنگ ها و دلفین ها به عنوان گونه های تحت حمایت محسوب شده و به عنوان گونه های در معرض خطر انقراض جهانی معرفی شده و به منظور ادامه حیات به طور جدی نیازمند کمک می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>