یکشنبه , ۱۲ مهر ۱۳۹۴
خانه » دانستنی ها » چرا زرافه ها زمین نمی خورند ؟
چرا زرافه ها زمین نمی خورند ؟

چرا زرافه ها زمین نمی خورند ؟

اینگونه به نظر می رسد که زرافه ها با وجود داشتن گردن و پاهای دراز برای سرپا ایستادن و حفظ تعادل خود باید مشکل داشته باشند اما در واقعیت اینگونه نیست . کارشناسان حیات وحش راز چگونگی حفظ تعادل و سرپا ایستادن این پستاندار را کشف کرده اند . آن ها دریافته اند که نوعی ساختار رباطی خاص در پای زرافه ها از زمین خوردن آن ها به دلیل وزن سنگین جلوگیری می کند .

زرافه ها حیواناتی بسیار سنگین وزن هستند و حدود ۱۰۰۰ کیلوگرم وزن دارند . اما با وجود داشتن این وزن، استخوان های پای آن ها به طور غیرعادی لاغر است . این بدین معناست که استخوان پاهای آن ها تحت یک فشار مکانیکی بسیار شدید است . استخوان های موجود در پاهای زرافه ها که معادل استخوان های کف پا (metatarsal) و کف دست (metacarpal) در انسان هستند در این حیوان خیلی بیشتر دراز و کشیده شده اند . در واقع این استخوان ها حدود نیمی از کل طول پاهای زرافه را تشکیل می دهند . علاوه بر این یک شیار مجزا در امتداد این استخوان ها وجود دارد که محل قرار گرفتن ساختاری موسوم به رباط آویزان کننده است . این ساختار رباطی همچنین در کالبد سایر حیوانات درشت اندام نظیر اسب ها نیز مشاهده می شود .

زرافه

زرافه

به نقل از ساینس ورلدریپورت، محققان به منظور بررسی نقش رباط آویزان کننده در حفظ وزن سنگین زرافه ها، رباط های اهدایی باغ وحش ها را مورد مطالعه قرار دادند . آن ها سپس این رباط ها را در قاب های محکم جاسازی کرده و آن ها را تحت فشار هیدرولیک قرار دادند . در این وضعیت نیرویی بیش از ۲۵۰۰ نیوتن معادل وزن بدن به رباط ها وارد شد .

سپس متخصصان مشاهده کردند که این رباط با وجود چنین فشار زیادی حالت عمودی خود را حفظ کرده و بدون نیاز به هیچگونه حمایت اضافی ثابت ماندند . این رباط ها در واقع قادر به تحمل وزن سنگین تر از این هم بودند . بنابراین مطالعه، این ساختار خاص رباطی به عنوان یک نگهدارنده مستقل و بدون نیاز به دخالت عضلات برای حفظ وزن زرافه ها روی پاهای باریک شان عمل می کند .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>