شنبه , ۲۴ تیر ۱۳۹۶
خانه » اطلاع رسانی » نژاد ساموید
نژاد ساموید

نژاد ساموید

منشا این سگ ازسیبری (روسیه) است . اهالی آنجا از این حیوان برای شکار و سورتمه کشی استفاده می کردند . این نژاد مقاومت فوق العاده زیادی نسبت به سرما داشته و دارای حس بویائی قوی و قدرت بدنی زیادی می باشد . مجموعه این خصوصیات آن را به عنوان یک سگ نجات کوهستان مطرح کرده است . در حال حاضر از این سگ بعنوان سگ سورتمه کشی و نگهبان استفاده می شود . سگهای نر ۵۳ تا ۶۵ سانتیمتر و ماده ها ۴۸ تا ۵۳ سانتیمترارتفاع دارند . خصوصیات ظاهری حیوان عبارتست از چشمهای عمیق و سیاه رنگ ، موهای سفید رنگ ، ضخیم و متراکم و دم بلند و پرپشت که به پشت حیوان برمی گردد . ساموید نجابت و زیبایی خاصی داشته و بازی کردن با بچه ها را دوست دارد . این نژاد به شستشوی مداوم و مرتب نیاز دارد .

ساموید بدنی عضلانی ، قوی ، به همراه پوشش خارجی مضاعف دارد و دم پر پشت و فر خورده (برای محافظت از پنجه ها و بینی در مواقع استراحت) این حیوان را قادر می سازد تا شرایط آب و هوایی سرد را تحمل کند . این نژاد از تیپ اشپیتز می باشد که می تواند به منظور نگهبانی و همچنین شکار جوندگان کوچک مورد استفاده قرار گیرد . حتی موهای ضخیم و متراکم آنرا می تنند و از آن لباسهای گرم می بافند . در سیبری از آن برای مسابقات ، شکار ، سورتمه کشی و چوپانی گوزن استفاده می شود . حس بویایی قوی و قدرت بدنی زیاد آنرا به یک سگ ناجی کوهستان تبدیل کرده است .

خلق و خو

ساموید نژاد آرام و صلح طلب وبسیار فداکار است . همه را دوست دارد اما تنها از یک نفر حرف شنوی دارد . خیلی زود با همه خو می گیرد و بازیگوش است . دیدبان خوبی است و ورود غریبه ها را با پارس کردن اطلاع می دهد . سگ مناسبی برای اعضای خانواده است و رفتار مهربانی با کودکان دارد . استعداد یادگیری خوبی دارد و باید از سنین پایین مورد آموزش قرار گیرد . سرزنده و احتماعی است ، اما اگر برای مدت طولانی تنها بماند کلافه شده و شروع به جویدن اجسام در اطرافش می کند . زیاد پارس می کند و نگهداری آن در کنار سایر حیوانات خانگی توصیه نمی شود .

وزن و ارتفاع 

وزن در نرها : ۲۰-۳۰ کیلوگرم

مشکلات سلامتی

از جمله مشکلات این نژاد میتوان به Hypdysplasia و دیابت اشاره کرد . حساسیت پوستی و بیماریهای چشمی خصوصاً در نرها شایع می باشد .

شرایط نگهداری 

ساموید برای نگهداری در آپارتمان مناسب است به شرط آنکه در طول روز به او اجازه انجام فعالیت بدنی کافی داده شود . اما یک حیاط کوچک مکان مناسبی برای نگهداریش خواهد بود . پوشش پر پشت و ضخیم آن زندگی در آب و هوای گرم را برایش غیر ممکن می سازد .

فعالیت بدنی 

به میزان قابل توجهی به ورزش و فعالیت بدنی روزانه نیاز دارد . اما در هوای گرم فعالیت زیاد برایش توصیه نمی شود . زیرا لایه زیرین پوشش ضخیم آن باعث گرم شدن شدید حیوان می گردد .

وزن در ماده ها :طول عمر ۱۲ الی ۱۵ سال .

آراستن

به آراستن زیادی نیاز دارد . ریزش مو در این نژاد زیاد است (ریزش موی فصلی دارد) موی پرپشت و دو لایه آن نیاز به شانه زدن روزانه دارد . اما به نظر می رسد این سگ همیشه سفید و تمیز است حتی اگر استحمام نشده باشد .

تاریخچه 

در زمانهای بسیار دور جمعیتی از شکارچیان و ماهیگیران درسیبری به نام ساموید ها زندگی می کردند . در طول قرنها آنها از سگهای پر مو و زیبایی برای کشیدن سورتمه استفاده میکردند که این نژاد نیز به نام خود سامویدها شناخته شد . در سال ۱۸۸۹ شخصی به نام روبرت اسکات تعداد زیادی از آنها را با خود به انگلستان برد که بعد ها در آنجا به پرورش این نژاد اقدام گردید و از انگلستان نیر به سایر نقاط دنیا راه یافت . این روزها ساموید بعنوان یک دوست و همراه و سگ نمایشی زیبا شناخته شده است .

گروه :
سگهای کاری . ۱۶-۲۰ کیلوگرم

ارتفاع در نرها : ۶۰ سانتبمتر

ارتفاع در ماده ها   ۴۸سانتیمتر ساموید Nansen کاشف قطب شمال را همراهی می کردند .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>