جمعه , ۲ مهر ۱۳۹۵
خانه » اطلاع رسانی » نژاد سالوکی
نژاد سالوکی

نژاد سالوکی

سگ سلطنتی مصر احتمالا ً قدیمی ترین نژاد اهلی شده سگها است . وجود آن ازسوی برخی از مورخین ازسال ۳۲۹ قبل از میلاد گزارش شده است . در واقع حکاکی های قدیمی سگها بیش از هر نژاد دیگری به سالوکی شبیه هستند . این تصاویر بدن یک گری هوند است که دارای گوش ها ، دم و پاهایی است که موهایی پرمانند دارند .

دقیقا تصاویری که درآرامگاه مصریان در ۲۱۰۰ سال قبل از میلاد و حتی قبل از آن در کاخهای سومریهای قدیم یعنی ۶۰۰۰ الی ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد کشف شده اند شباهت بسیارزیادی به سالوکی دارند .

ادعائی وجود دارد که منظور از کلمه سگ که در انجیل به کار رفته است همانا سالوکی است .

سالوکی تنها سگ تاریخ است که اجازه داشت بر روی فرش خیمه های سلاطین بخوابد . آن قدر احترام داشت که بدن آن را مثل فرعون مومیائی می کردند . بازمانده هایی از این مومیائی ها درمقبره های قدیمی اطراف نیل یافته شده است . نظر به اینکه قبایل بیابان نشین زندگی عشایری دارند ، محل سکونت سالوکی شامل تمام نواحی در امتداد دریای خزر تا خاورمیانه که شامل مصر ، عربستان ، فلسطین ، سوریه ، بین النهرین ، آناتولی و ایران می شود .

اشکال این سگ به طور طبیعی و از لحاظ اندازه و شکل موها بسته به مکان جغرافیائی آنها تفاوت می کند . به طوری که کوچکترین نوع آن سالوکی عرب است که پاها و گوشهای آن نسبت به نوع ایرانی آن از موهای پر مانند کمتری برخوردار می باشد . ورود سالوکی از ایران به انگلستان در سال ۱۸۴۰ باعث گردید که بعدها این نژاد را تحت عنوان persian grey hound بنامند . با داشتن سرعت بسیار زیاد ، اعراب از سالوکی و اساسا ً برای شکار و آوردن بز وحشی که سریع ترین نوع بزمی باشد استفاده می کردند .

همچنین این سگ قادر به شکار شغال ، روباه و خرگوش های وحشی است . در انگلیس استفاده های زیادی از این سگ برای شکار خرگوش می شود و مسابقات شکار آن در این کشور طرفداران زیادی دارد . امروزه در این مسابقات از خرگوش های مصنوعی و مکانیکی استفاده می کنند . سالوکی برای شکار بیشتر از قوه بینائی خود بهره می گیرد . اگرچه بینی این حیوان نیز نسبتا ً قوی است .

زیبائی آن باعث شده که از آن به عنوان یک سگ نمایشی استفاده شود . سالوکی دارای رنگهای متنوعی است که عبارتند از : سفید ، کرمی ، طلائی ، قرمز ، حنائی ، خاکستری و برنز ، سیاه و برنز و سه رنگ (سفید سیاه و برنز) .

سالوکی سگی است که از صاحب خود کاملا ً اطاعت می کند . سگ نگهبان خوبی است که حالت تهاجم ندارد .

مشخصات استاندارد سالوکی

سر :

دراز و باریک ، جمجمه در حد فاصل بین گوشها به طور متوسطی پهن است . بینی سیاه یا جگری رنگ است . گوشها بلند و پوشیده از موهای ابریشمی بلندی است . گوشها از سر آویزان و متحرک هستند . چشمها به رنگ تیره تا میشی و براق ، بزرگ و تخم مرغی شکل است اما بیرون زده نیست .

گردن :
دراز وکاملا عضلانی .

سینه :
عمیق و به طور متوسط باریک .

دستها :
شانه ها شیب دار و عضلانی است و به خوبی رو به عقب قرارمی گیرد . از آرنج تا انگشتان بلند و عمودی است .

پاها :
قوی است . زانو بطور متوسطی خمیدگی دارد و به آن قدرت پریدن و تاختن می دهد .

پشت :
نسبتا پهن است . عضلات بالای کمر تا حدودی انحنا دارند .

انگشتان :
طول متوسطی دارند . پنجه ها طویل و انحنادار بوده ، موهای پر مانندی بین پنجه ها قراردارد .

دم :
بلند رو به پایین و در حالت نرمال به صورت منحنی نگه داشته می شود . موهای سطح زیرین آن پر مانند است اما پر پشت نیست .

موها :
صاف و مثل ابریشم نرم ، در ناحیه پاها مختصرا ً پر مانند است اما در نواحی پشت ران بارزتر می شود .

رنگ :
سفید ، کرمی ، حنایی ، طلائی ، قرمز ، خاکستری و برنز . سیاه و برنز و سه رنگ (سفید سیاه و برنز) .

اندازه :

سگهای نر در حدود ۵۷ الی ۷۰ سانتیمتر و سگهای ماده ممکن است به طرز محسوسی کوچکترباشند که این امر از مخشصات تیپیک این نژاد است . یک نوع مو صاف (smooth variety) از این نژاد وجود دارد که به استثناء موها که حالت پرمانند ندارند ، دارای ویژگی های یکسانی با نوع اصلی است .

خلق وخو

سالوکی کاملا از صاحب خود اطاعت می کند . نگهبان خوبی است و حالت تهاجمی ندارد . آرام ، پر محبت و با وفا است و معمولاً با یک نفر خو می گیرد . آموزش و تعالیم آن باید با حوصله و محبت صورت گیرد و به دلیل داشتن اندام بسیار لاغر باید آن را از انجام کارهای خشن معاف کرد . برای کودکان پیشنهاد نمی شود . با سایر سگها خصوصاً هم نژاد خودش به خوبی کنار می آید .

خوی این نژاد برای تعقیب و شکار جوندگان و حیوانات کوچک مساعد می باشد . بنابر این اگر سگ قابل کنترلی می خواهید بهتر است آنرا از سنین پایینتر تحت آموزش قرار دهید . اصولاً نگهداری پرنده ، خرگوش ، گربه و خوکچه هندی در کنار سالوکی پیشنهاد نمی شود .

وزن و ارتفاع

وزن در نرها : ۳۰-۱۳ کیلوگرم

وزن در ماده ها : ۳۰-۱۳ کیلوگرم

ارتفاع در نرها : ۷۱-۵۸ سانتیمتر

ارتفاع در در ماده ها : ۷۱-۵۸ سانتیمتر

مشکلات سلامتی

این نژاد به طور ژنتیکی دارای استعداد ابتلا به بیماریهای چشمی و سرطان می باشد . سالوکی می تواند دچار آفتاب سوختگی خصوصاً در ناحیه بینی شود .

شرایط نگهداری

برای نگهداری در آپارتمان توصیه نمی شود . سالوکی برای فعالیتهای روزانه نیاز به فضای آزاد دارد . اما بهتر است تا در مواقع استراحت جایی داخل خانه که ترجیحا گرم باشد برایش در نظر بگیرید ؛ البته فراموش نکنید که گرمای زیاد می تواند آزار دهنده باشد .

فعالیت بدنی

سالوکی به فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد . هنگام دویدن خوشحالترین است ! و بسیاری از آنها در زمان آزاد بودن گم شده اند و یا در اثر سانحه کشته شده اند. در سکوت و به آرامی شکار میکند ، هنگامی که چیزی را تعقیب میکند دیگر هیچ توجهی به قلاده و صاحبش ندارد ؛ چنانچه در برخی از کشورها رها کردن آن از قلاده ممنوع می باشد . بهترین ورزش برای آنها دویدن همراه دوچرخه می باشد .

طول عمر

حدود ۱۰-۱۲ سال .

آراستن

موهای سالوکی برای آراستن بسیار ساده می باشد . کافی است هر از گاهی آنرا شانه بزنید خصوصاً نواحی را که داری موهای بلندتری است . داخل گوشها را به طور منظم چک کرده و از تمیزی آن اطمینان حاصل نمایید . ریزش مو در این نژاد متوسط می باشد .

تاریخچه

سالوکی سگ سلطنتی مصر احتمالا قدیمی ترین نژاد اهلی شده سگها است . وجود آن از سوی برخی از مورخین از سال ۳۲۹ قبل از میلاد گزارش شده است . دقیقا تصاویری که در آرامگاه مصریان در دو هزار وصد سال قبل از میلاد و حتی قبل از آن در کاخهای سومریهای قدیم یعنی ۶۰۰۰ الی ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد کشف شده اند ، شباهت زیادی به سالوکی دارند .

ادعایی وجود دارد که منظور از کلمه سگ در انجیل همانا سالوکی است . سالوکی شامل تمام نواحی در امتداد دریای خزر ، خاورمیانه که شامل مصر ، عربستان ، فلسطین ، سوریه ، آناتولی و ایران می شود .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>