پنجشنبه , ۱۹ مرداد ۱۳۹۶
خانه » اطلاع رسانی » نژاد اشپیتز ژاپنی
نژاد اشپیتز ژاپنی

نژاد اشپیتز ژاپنی

این نژاد نسبت نزدیکی با اشپیتز آلمانی دارد و یکی از سگهای محبوب در کشور ژاپن است .

پوشش :

صاف، زبر، است و لایه زیرین آن فری ضخیم و کوتاه دارد .

رنگ : سفید

Japanese-Spitz3

خصوصیات ظاهری :

سری متوسط ، چشمانی تیره ، گوشهای مثلثی و کوچک ، سینه ای عمیق و پهن ، دمی برگشته و پیچ خورده به پشت .

نگهداری :

به برس کشیدن روزانه احتیاج دارد ، تحرک و تمرین هم از نیازمندیهای روزمره این نژاد است .

خصوصیات رفتاری :

به صاحب خود وفادار است اما نسبت به غریبه ها حساس می باشد ، هوشیار ، کنجکاو ، سرزنده و جسور

غذا : متوسط

برس کشیدن و مراقبت : متوسط

فضای مورد نیاز : متوسط

تحرک : متوسط

یک سگ بسیار بازیگوش و شلوغ و سرحال و سرزنده و بسیارمهربان و با محبت بوده و مهمترین ویژگی اش دم حلقه ای شکلی است که روی پشت حیوان قراردارد . این نژاد پوزه تیز وگوشها ی کوتاه و ایستاده ای دارد . تنها عیب ان این است که بیش از حد پارس می کند ؛ لذا اگر قصد دارید این نژاد را بعنوان حیوان خانگی خود انتخاب کنید باید این نکته را در نظر بگیرد که آنها ممکن است مزاحم همسایگان شما شوند . ولی صرف نظر از پارس کردن ، سگهای این نژاد می توانند در قالب یک محافظ خوبی برای منزل ، سگی خانگی ایده الی باشند . چرا که از منزل با اشتیاق خاصی مراقبت می کنند . اشپیتس با اینکه خیلی پرتحرک است نیازچندانی به حرکت وگردش ندارد .

اشپیتز دارای سه نوع متفاوت می باشد :

۱- اشپیتز غول پیکر
۲- اشپیتز استاندارد
۳- اشپیتز مینیاتور

این سه نوع از هر لحاظ بجز جثه به یکدیگر شباهت دارند . رنگ مو در اشپیتز غول پیکرسفید ، قهوه ای و سیاه است حال اینکه طیف رنگی در انواع استاندارد و مینیاتور فراتر می رود . گوشها نوک تیز ، برافراشته و به هم نزدیک است . پوشش مو ها در سر کمتر از سایر بدن می باشد . پاها بسیار کوچک است و در بین پنجه ها دارای مو می باشد ، چشم هایش درشت و دمش حالت فر خورده دارد .

Japanese-Spitz2

خلق وخو

شاد ، با هوش ، با نشاط و سر زنده است . به نظرمی رسد که همیشه در حال خندیدن است . عاشق پریدن و ایستادن روی پاهای عقبی اش است خصوصاً در مواقعی که قصد گرفتن چیزی را دارد . اشپیتز نیاز به توجه صاحبش دارد و علاقه دارد که صاحبش را خوشحال کند . اما به هر حال این سگ به خوبی می داند که چه می خواهد و چگونه می تواند آنرا بدست آورد . معمولاً به غریبه ها ، سگهای دیگر و حیوانات پارس می کند . اشپیتز نر از سگهای هم جنس خود خوشش نمی آید . برای جلوگیری از پارس کردنش باید او را از سنین پایین منع کرد و این کار را با جدیت تمام انجام دهید . اشپیتز باید بیاموزد که رئیس شمائید وگرنه از دستورات شما اظاعت نخواهد کرد . توچه زیاد بچه ها می تواند او را عصبی کند و اصولاً این نژاد رابظه بهتری با بزرگترها دارد . این نژاد با نمک و باهوش است اما به سادگی تعلیم پذیر نیست . توجه داشته باشید که در هنگام خرید از انتخاب سگ ترسو و عصبی خودداری کنید .

وزن و ارتفاع 

وزن :
نوع غول پیکر : ۱۷.۵ – ۱۸.۵ کیلوگرم
نوع استاندارد : ۱۰.۵- ۱۱.۵ کیلوگرم
نوع مینیاتور : ۸ – ۱۰ کیلوگرم

ارتفاع :
نوع غول پیکر : ۴۰.۵ – ۴۱.۵ سانتیمتر
نوع استاندارد : ۲۹ – ۳۶ سانتیمتر
نوع مینیاتور : ۲۳ – ۲۸ سانتیمتر
مشکلات سلامتی

بیماری خاصی قابل ذکر نمی باشد .

شرایط نگهداری 

سگهای مناسبی برای زندگی آپارتمانی هستند . در داخل خانه فعالند و یک حیاط کوچک می تواند مکان مناسبی برای آنها باشد .

فعالیت بدنی

این نژاد همان قدر که به پیاده روی های طولانی با صاحبش علاقه دارد ، به جمع شدن و لمیدن کنار آتش نیز علاقه مند است .

طول عمر 

نوع غول پیکر : ۱۲-۱۳ سال
نوع استاندارد : ۱۳-۱۵ سال
نوع مینیاتور : ۱۴-۱۵ سال

آراستن 

به شانه زدن منظم نیاز دارد تا موها به حالت نمدی در نیاید . بعضی از اشپیتزها به شانه زدن علاقه ندارند و شما باید از سنین پایین آنها را به این کار عادت دهید . ریزش مو در این نژاد متوسط تا زیاد می باشد .

تاریخچه 

به نظرمی رسد که نژاد اشپیتز نشأت گرفته از نژاد بزرگ Samoyd می باشد . این نژاد بالای ۱۰۰ سال است که در آلمان بعنوان همراه و دوست انسانها شناخته شده است . نوع مینیاتور آن اولین بار از منطقه Pomerania به انگلستان وارد شد اما توجه داشته باشید که مینیاتور اشپیتز از نژاد Pomeranian متفاوت می باشد .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>