شنبه , ۲۴ تیر ۱۳۹۶
خانه » اطلاع رسانی » نژاد اشناورز
نژاد اشناورز

نژاد اشناورز

سگهای نژادهای اشناوزر در اندازه های گوناگونی وجود دارد و به منظور های مختلفی بکار گرفته شده اند . در اینجا به بررسی اشناورز استاندارد و اشناورز غول پیکر می پردازیم .

اشناورز استاندارد :

اشناوزر استاندارد به عنوان نماینده این گروه صحبت می کنیم که بعنوان سگی چند منظوره مورد استفاده قرار می گیرد .

پوشش :

خشن و سخت و سیمی بهمراه خز نرم .

رنگ :

سیاه یکدست بهمراه نقاطی بروی سر و سینه و پاها

خصوصیات ظاهری :

سری قدرتمند و کشیده ، چشمان تیره و بیضوی شکل ، گوشهای افتاده ، سینه نسبتاً پهننگهداری :

نیازمند تحرک و تمرین زیاد

خصوصیات رفتاری :

سگی است جذاب ، بازیگوش ، هشیار و همراهی قابل اعتماد است . با کودکان نیز رفتاری آرام دارند .

غذا :متوسط
مراقبت : متوسط
فضا : زیاد
تمرین : متوسط

جایانت اِشنوزر (اِشنوزر غول پیکر)

توضیحات

اِشنوزر غول پیکر سگی بزرگ ، تنومند و باهوش است . دارای ابروهای پرپشت و ریش می باشد . از لحاظ ظاهری به اِشنوزر استاندارد شباهت دارد . پوشش خارجی این نژاد دو لایه است که در زیر نرم و لایه بیرونی دارای موهای زبر و زمخت می باشد . طول بدن و ارتفاعش تقریباً یکسان است . دارای بینی بزرگ سیاه و رنگ چشمها قهوه ای تیره یا خاکی می باشد . دندانهای سفید و منظم دارد و به رنگهای مشکی ، طوسی و برنز یافت می شود .
خلق وخو

اِشنوزر سگ باهوش ، مدافع ، شجاع و حواس جمع است . سگی است آرام ، باوفا ، دوست داشتنی و مسئولیت پذیر . اِشنوزر علاقه دارد تا همیشه در کنار صاحبش باشد . سگ سلطه گری است که به آموزش های یک مربی با تجربه نیاز دارد آموزشها را به خوبی یاد می آموزد و نسبت به آنچه از او می خواهند سریع عکس العمل نشان می دهد . سگ کاری بسیار خوبی است که رفتارش به تریرها شباهت دارد . معمولاً نوع غول پیکر آن برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست و به فضای کافی برای جست و خیز نیازدارد ، همچنین اِشنوزر صاحبی می خواهد که این نژاد را بشناسد و بداند چگونه به این سگ بفهماند رئیس کیست ! اِشنوزر در سه اندازه ۱- غول پیکر ، ۲- استاندارد ، ۳- مینیاتور یافت می شود .

وزن و ارتفاع

وزن در نرها : ۲۷-۳۶ کیلوگرم

وزن در ماده ها : ۲۵-۳۴ کیلوگرم

ارتفاع :

ارتفاع در نرها : ۶۶-۷۱ سانتیمتر

ارتفاع در ماده ها : ۵۸-۶۶ سانتیمترمشکلات سلامتی

اِشنوزرها در مقایسه با سایر نژادها استعداد بیشتری برای ابتلا به بیماری سرطان دارند ؛ خصوصاً سرطان انگشت پا ، بیماری ورم کردن ماهیچه ها و همچنین صرع در این نژاد بسیار شایع است .

شرایط نگهداری

سگ پر جنب و جوشی است و برای زندگی در محیط آپارتمان مناسب نمی باشد .

فعالیت بدنی

به فعالیت و ورزش زیاد نیاز دارد و اگر حداقل دوبار در روز فعالیت بدنی سخت نداشته باشد ، کلافه شده ، از دیوار بالا می رود و غیر قابل کنترل می شود حتی اگر به خوبی هم تربیت شده باشد . اگر در طول روز انرژی زیادش را تخلیه نکند در شب مشکل ساز می شود . اِشنوزر علاقه زیادی به انجام فعالیتهای بدنی سخت خصوصاً دویدنهای طولانی مدت دارد .
طول عمر

در حدود ۱۲-۱۵ سال .

آراستن

تمیز نگه داشتن موهای آن آسان است اما گاهی لایه زیرین مو به حالت نمدی در می آید که این مشکل را می توان با شانه کردن هفته ای از بین برد . حداقل چهار بار در سال ناخن هایش را کوتاه کنید و همیشه از خشک و تمیز بودن گوشهایش اطمینان حاصل نمایید . اطراف چشم هایش را با دستمال نمدار تمیز کنید و ریشش را بعد از غذا خوردن بشوئید تا آثار باقیمانده غذا از بین برود . ریزش مو در این نژاد بسیار کم می باشد ( تقریباً ندارد) .

تاریخچه

برخی معتقدند که مبدا این نژاد روسیه می باشد . به نظرمی رسد که اِشنوزر غول پیکر حاصل جفتگیری Great Dane و Standard Schnauzer می باشد . معنی کلمه اِشنوزر در آلمانی ماهیچه است . این سگ در ابتدا برای کشیدن سورتمه و بعدها بعنوان سگ پلیس و دوست و همراه انسان مورد استفاده قرار گرفت .

گروه

سگهای کاری .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>