جمعه , ۱۳ مرداد ۱۳۹۶
خانه » اطلاع رسانی » موفقیت پروژه زادآوری پلنگ در روسیه
موفقیت پروژه زادآوری پلنگ در روسیه

موفقیت پروژه زادآوری پلنگ در روسیه

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به نقل از سبزپرس، یکی از پلنگ‌هایی که در جریان پروژه تبادل ببر سیبری و پلنگ ایرانی به روسیه منتقل شده بود در پارک ملی سوچی این کشور صاحب دو توله شد.

صندوق جهانی حیات وحش (WWF) گزارش کرد که پس از تولد دو توله پلنگ در ماه جولای (تیرماه) در پارک ملی سوچی، دو توله پلنگ دیگر نیز در مرکز زادآوری پلنگ ایرانی این پارک ملی متولد شدند.

مادر این دو توله پلنگ، یکی از پلنگ‌های ماده‌ای است که در اردیبهشت ۱۳۸۹ و در جریان تبادل دو ببر سیبری با دوپلنگ ایرانی از پارک پردیسان تهران به روسیه منتقل شده بود. پدر این دو توله پلنگ نیز، یکی از دو پلنگ نری است که طی رایزنی ولادیمیر پوتین با مقامات ترکمنستان، از این کشور به سوچی منتقل شده بودند.

«عمر سمیونوف» مدیر مرکز زادآوری و معرفی مجدد پلنگ ایرانی در سوچی می‌گوید: «حقیقت این است که زایمان پلنگ وحشی در اسارت یک موفقیت بزرگ بر کارشناسان روسیه محسوب می‌َود و ما از اینکه به چنین نتیجه‌ای رسیده‌ایم بسیار خوشحالیم.»

مادر دو توله پلنگی که در ماه جولای به دنیا آمده بودند، پلنگ ماده‌ای بود که در اسارت متولد شده بود در صورتی که پلنگ ماده‌ای که به تازگی زایمان کرده، از شمال ایران زنده‌گیری شده بود.

موفقیت پروژه زادآوری پلنگ در روسیه، درحالی است که هفت ماه پس از تبادل ببرهای سیبری و پلنگ‌های ایرانی، ببر ماده بر اثر بیماری مشمشه جان داد و ببر ماده نیز از آن زمان تا کنون در محفظه‌ای در نزدیکی باغ‌وحش تهران نگهداری می‌شود. تا کنون مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست نیز اخباری از وضعیت ببر ماده منتشر نکرده‌اند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>