یکشنبه , ۲۴ اسفند ۱۳۹۳
خانه » اطلاع رسانی » شاهین پاسرخ
شاهین پاسرخ

شاهین پاسرخ

شاهین پا سرخ دارای طول بدنی معادل با ۲۸ تا ۳۴سانتی متر است و فاصله ی بین دو سر بالهای آن حدود ۶۵ تا ۷۵ سانتی متر می باشد و از پرندگان شکاری کوچک به شمار می رود . بالهای آن مانند سایر شاهین ها بلند و کشیده است . پرندگان نابالغ دارای بخش فوقانی به رنگ قهوه ایی و بخش پایینی به رنگ زرد نخودی هستند . که در نوارهای تیره ایی دیده میشود . صورت پرندگان نابالغ شبیه ماده هاست . نرهای بالغ ، دارای بدنی به رنگ آبی مایل به خاکستری هستند به جز بخش زیر دم و پاها که به رنگ قرمز است . ماده های بالغ ، دارای پشت و بالهای خاکستری بوده و سر آنها نارنجی رنگ می باشد . بخش زیرین بندشان هم به رنگ نارنجی دیده میشود . صورت انها سفید و در ناحیه دور چشمانشان یک نوار سیاه رنگ دیده می شود .
شاهین پا سرخ ، مناطق باز اندکی درخت را برای زندگی ترجیح می دهدد و عموما در مناطقی که یک رودخانه نیز وجود داشته باشد،بیشتر دیده میشود . همانند سایر شاهین ها ، هنگام شکار به صورت درجا پرواز کرده و شکار خود را پیدا می کند . سپس با یک شیرجه سریع شکار خود را به دام می اندازند . عمده ترین منبع غذایی این پرنده را حشرات بزرگ تشکیل میدهند ولی بعضا از پستانداران کوچک و پرندگان نیز تغذیه می کند . این پرنده ها از لانه سایر پرندگان استفاده کرده و به صورت گروهی تخمگذاری میکنند .
در ایران به صورت مهاجر عبوری و به تعداد کم در شمال و غرب ایران دیده شده است ولی در حال حاضر گزارش مبنی بر وجود این پرنده بسیار کم است .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>