شنبه , ۱ مهر ۱۳۹۶
خانه » اسب ها » اسب دره شوری
اسب دره شوری

اسب دره شوری

دره شوری نام ایلی از ایل دره شوری که ایلی ترک زبان دراستان فارس و جنوب استان اصفهان است می باشد .دره شوری نام یکی از طوایف ایل بزرگ قشقایی و همچنین نام یکی از نژادهای اصیل اسب پرشین عرب که در طایفه دره شوری از ایل قشقایی پرورش می یابد و از اصیل ترین اسبهای دنیا می باشد . به علت کوچهای مداوم و عبور از مناطق مختلف با آب و هوای مختلف و استفاده از اسب به عنوان اصلی ترین ابزار ، اقدام به تولید این نژاد در این ایل شد به همین خاطر نام اسب دره شوری برای همیشه روی این اسب قرار گرفت .

به لحاظ ظاهری این اسبها شباهت زیادی به اسبهای عرب دارند .
از بارزترین علامتهای ظاهری این نژاد کپل صاف ، دمی افراشته ، بدنی قوی می باشد .
قد اسب به مراتب بلندتر از اسب عرب می باشد .

گوشهای این اسب از اسب عرب بلندتر است .

کپل معمولاً کشیده و به سمت عقب می باشد و برخلاف اسبهای عرب که کپلی گرد دارند بیشتر حالت زاویه دار می باشد .
اسب دره شوری عالی برای ورزش خصوصاً درساژ و پرش می باشد .
از نظر استقامت و رکورد سرعت بسیار بالاتر از اسبهای عرب هستند و همین باعث شده که در کورس اسبهای عرب       نمی توانند شرکت کنند .
رنگ غالب این نژاد معمولاً کهر طلائی ، کرنگ ، سمند و نیله میباشد و اسبهای ابلق و یا سفید دیده نمی شود و مشکی خالص در این نژاد به ندرت دیده میشود .
بطور کلی اسب دره شوری بسیار زیبا می باشد . اما به طور ویژه زیبایی این اسبها برای خوانین اهمیت بیشتری داشته است و به همین دلیل اسبان خوانین  ، زیبایی منحصر به فردی نیز داشته که این نکته نیز در اصلاح نژاد آنها مورد توجه قرار می گرفته است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>